لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۸ سنبله ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۱۵

سرور دانش: فساد اداری مانع بزرگ در راه اطلاع رسانی در افغانستان است


معاون دوم رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، موجودیت فساد گسترده در ادارات و ترس از افشا کردن آن از جمله موانع بزرگ سد راه دسترسی به اطلاعات در کشور پنداشته می‌شود.

سرور دانش روز شنبه در دومین کنفرانس ملی تقویت اطلاع رسانی در محلات گفت، با دور کردن موانع دیگر سد راه دسترسی به اطلاعات چهره‌های آغشته به فساد نیز افشا می‌گردند.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افغانستان
سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افغانستان

وی افزود:

" موجودیت فساد گسترده در نهاد‌ها و ترس از افشا شدن از فساد یکی دیگر از موانع دسترسی به اطلاعات است. ما می‌دانیم که اگر دسترسی به اطلاعات بخصوص دسترسی به اسناد دولتی تسهیل شود بسیار زود چهره‌های فساد پیشه گان افشا خواهد شد ما تا زمانی که ادارۀ خود را از فساد اداری عاری نسازیم مردم هم به طلاعات لازم از اداره دسترسی پیدا نخواهند کرد."

آقای دانش همچنان تأکید کرد که حکومت وحدت ملی متعهد به مبارزه جدی علیه فساد اداری در کشور است.

این در حالیست که نی یا اداره حمایت از رسانه‌های آزاد در افغانستان در یک گزارش تازه‌اش گفته است که ۹۰ درصد خبرنگاران در کشور بخاطر دسترسی به اطلاعات با مشکل مواجه هستند.

در گزارش گفته شده‌است که خبرنگاران افغان هنگام تهیه گزارش‌های روزمره نیز با تهدید مواجه می‌شوند.

پیش از این نیز کمیسیون دسترسی به اطلاعات گفته‌است که در اکثریت ادارات افغانستان معلومات محرم نگهداشته می‌شود و در برخی حالات خبرنگاران به اساس روابط و رفاقت‌شان به آن دسترسی پیدا می‌کنند.

از سوی هم مسئولان اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان می‌گویند، تنها فساد اداری نه بلکه برخی عوامل دیگر نیز مانع دسترسی به اطلاعات می‌گردد.

فهیم دشتی رئیس اجرائیه اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان
فهیم دشتی رئیس اجرائیه اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان

فهیم دشتی رئیس اجرائیه این اتحادیه در صحبت با رادیو آزادی گفت:

" در واقع ما چند مشکل بزرگ داریم در مسیر تأمین دسترسی به اطلاعات از جمله عدم دسته بندی اطلاعات هیچ کسی هنوز نمی‌داند که کدام اطلاعات محرم است و کدام اطلاعات محرم نیست دوم پراکندگی اطلاعات بدبختانه قانون دسترسی به اطلاعات مشکلات بزرگ دارد که مانع می‌شود از اقدامات کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات بخاطر تأمین دسترسی به اطلاعات مشکل بعدی هم بدون شک فساد اداری است."

با آنکه رئیس جمهور غنی حدود سه سال قبل قانون دسترسی به اطلاعات را توشیح کرد اما هنوز هم انتقادات وجود دارند که سخنگویان حکومتی معلومات را در وقت معین آن در اختیار خبرنگاران قرار نمی‌دهند.

ریاست جمهوری افغانستان نیز برخی مشکلات در این بخش را تأیید می‌کند اما می‌گوید که تلاش‌های جدی بخاطر حل آن جریان دارند.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG