لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۳۴

سناتور هوتک: از نشست چهار جانبه ‌صلح به‌گونۀ یک فرصت خوب استفادۀ مؤثر شود


اعضای مشرانو جرگه افغانستان می‌گویند که برگزاری نشست چهار جانبه در عمان برای تأمین صلح درین کشور یک فرصت خوب است.

اعضای مشرانو جرگه افغانستان آغاز دوبارۀ نشست‌های چهار جانبه میان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا را مهم خوانده و می‌گویند که حکومت افغانستان باید از این فرصت به‌خاطر تأمین صلح در این کشور استفاده مؤثر نماید.

محمد حسن هوتک یک تن از سناتوران در نشست عمومی روز سه شنبه این جرگه گفت که ممکن درین نشست نماینده طالبان نیز سهم داشته باشد.

او می‌گوید:

"با آغاز تلاش‌های صلح میان پاکستان و افغانستان گفت‌وگو می‌شود، ممکن نماینده طالبان نیز در آن حضور پیدا کند. امیدوارم حکومت افغانستان و طالبان مسلح از آن و از شرایط حساس استفاده مؤثر نمایند."

انتظار می‌رود نشست چهار جانبه در مورد صلح افغانستان پس از یک سال تأخیر هفته آینده به‌تاریخ ۱۶ ماه روان میلادی در مسقط پایتخت عمان برگزار گردد.

درین نشست که میان افغانستان و پاکستان برگزار می‌گردد چین و امریکا به‌حیث ناظر در آن شرکت خواهند کرد.

آخرین نشست چهار جانبه میان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا در ۲۳ فبروری سال گذشته میلادی در کابل برگزار شد و بعداً روند این نشست‌ها به دلیل عدم همکاری صادقانه پاکستان متوقف گردید.

روند برگزاری این نشست‌ها در حالی دوباره آغاز می‌گردد که اخیراً محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان در نیویارک در ملاقات با خواجه آصف وزیر خارجه پاکستان روی مسئله سپردن شماری از زندانیان سابق طالب گفت‌وگو کرد.

درین حال شماری از سناتوران قبل از برگزاری نشست روی مبادلۀ زندانیان میان افغانستان و پاکستان نیز بحث کردند.

فضل‌الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه پس از اظهارات سناتوران در خصوص نشست چهار جانبه صلح گفت که قبل از برگزاری نشست چهار جانبه صلح باید در مورد مبادله زندانیان افغان و پاکستانی تفکیک صورت گیرد.

فضل الهادی مسلمیار
فضل الهادی مسلمیار

او افزود:

"قبل از این‌که به‌سوی صلح برویم، اول باید میان زندانیان تفکیک گردد. هر گاه اتباع پاکستان به‌خاطر جنایت به این‌جا آمده باشند طالبان جنگی که در این‌جا ارادۀ حملات انتحاری را داشتند و یا به نام داعش و طالب ارادۀ کشت و خون را داشتند و این در برابر ملا برادر و دیگر طالبان خواست پاکستان باشد پس حکومت افغانستان درین قسمت دقیق باشد تا خوبی خود را در ترازو بیندازد و ببیند که در کدام قسمت خوبی مردم بیشتر بوده و چگونه ما به هدف خود می‌رسیم."

بر اساس برخی گزارش‌ها، ملا عبدالغنی برادر معاون سابق تحریک طالبان، ملا احمد الله عضو شورای کویته، ملا صمد ثانی و ملا سلیمان آغا که در سال ۲۰۱۴ میلادی از سوی پاکستان بازداشت شدند کسانی اند که حکومت افغانستان درخواست رهایی آنان را از پاکستان کرده‌است.

پیش از این حکومت افغانستان به‌خاطر موفق شدن گفت‌وگوهای صلح رهایی طالبان افغان را از زندان‌های پاکستان یک بدیل خوب خوانده و رئیس جمهور غنی تأکید کرده بود که ثبات افغانستان را در دو محور یکی صلح با پاکستان و دیگر صلح میان افغان‌ها جستجو می‌کند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG