لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۲ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۹

زنده‌گی مجلل اعضا و خانواده‌های دفتر طالبان در قطر!


دفتر طالبان در سال ۲۰۱۳ میلادی در دوحه پایتخت قطر ایجاد شد تا مذاکرات سیاسی برای ختم جنگ در افغانستان، تسهیل گردد، اما این دفتر تاکنون هیچ نوع دستاوردی در این بخش ندارد.

این دفتر یکبار دیگر زمانی موضوع داغ رسانه‎ها شد که جیمز متیس وزیر دفاع امریکا در سوم اکتوبر ۲۰۱۷ میلادی طی سخنرانی خود به کمیته امور نظامی مجلس سنای کشورش گفت، ایالات متحده امریکا بزودی تصمیم خواهد گرفت تا دفتر طالبان در قطر مسدود شود یا خیر؟

آقای متیس گفت امریکا می‎خواهد مطمین شود که کی واقعاٌ از طالبان نماینده‎گی می‎کند.

با آنکه امریکا تا کنون فیصله اش را در مورد دفتر طالبان در قطر اعلام نکرده‎است اما تلاش کردیم تا معلومات دست اول در مورد این دفتر را دریابیم.

دفتر طالبان در قطر
دفتر طالبان در قطر

زمانی‎که از یک عضو طالبان در قطر در مورد اعضای موجود این گروه در آن‎جا پرسیدم به شرط افشا نشدن نامش گفت، در حال حاضر ۱۷ تن از اعضای ارشد گروه طالبان همراه با خانواده هایشان شامل تشکیلات دفتر طالبان اند که در قطر زنده‎گی می‎کنند.

دفتر طالبان که هدف آن تنها تسهیل مذاکرات صلح خوانده شده بود اما به گفته این مقام طالبان، هدف از گشایش این دفتر همچنان شامل روابط با کشورها، فعالیت برای آزادی آنعده از طالبانی‎که در بندها بسر می‎برند و تماس با سازمان‎های خیریه مانند یوناما، سازمان صحی جهان و صلیب سرخ بود.

این دفتر به کمک مالی قطر با حمایت امریکا از سوی یک مهندس افغان بنام وحیدالله وردک که برای یک شرکت جرمنی کار می‎کرد اعمار شد، اما دروازه این دفتر فقط برای یک روز باز بود حکومت قطر به خواست حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان این دفتر را پس از آن مسدود کرد که طالبان بیرق سفید رنگ شان را بر فراز آن برافراشتند.

با مسدود شدن دفتر طالبان در دوحه نه تنها فعالیت‎های سیاسی اعضای آن گروه در قطر متوقف نشد بلکه آن‎ها با خانواده هایشان به زنده‎گی‎های مجلل خود در آن کشورغنی از نفت ادامه دادند.

منبع طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت که هر کدام آن‎ها با درنظر داشت رتبه شان از حکومت قطر معاش می‎گیرند، حکومت قطر یک خانه و یک موتر به هرکدام آن‎ها فراهم کرده و فرزندان آن‎ها آزادانه به مکاتب رفته و آموزش می‎گیرند.

به گفته او، اما ۵ تن از قوماندان‎های ارشد گروه طالبان که پس از رهایی از زندان گوانتانامو به قطر منتقل شدند دریک ساحه دیگر تحت نظارت جدی حکومت قطر زنده‎گی می‎کنند با آن‎که خانه‎های مجلل برای زنده‎گی آن‎ها نیز فراهم شده اما آن‎ها اجازه گشت و گذار آزادانه را ندارند و از محدوده که حکومت قطر برایشان در نظر گرفته‎است، بیرون نمی‎شوند.

امریکا در اول جون ۲۰۱۴ میلادی پنج عضو ارشد گروه طالبان را از زندان گوانتانامو آزاد و به قطر فرستاد.

شماری از اعضای طالبان هنگام ورود به دفتر این گروه در قطر
شماری از اعضای طالبان هنگام ورود به دفتر این گروه در قطر

عبدالحق واثق معاون اداره استخبارات در رژیم طالبان، نورالله نوری والی بلخ و لغمان در رژیم طالبان، محمد فاضل لوی درستیز رژیم طالبان، خیرالله خیرخواه وزیر داخله رژیم طالبان و محمد نبی عمری رئیس ارتباطات رژیم طالبان، آن اعضای ارشد این گروه‎اند که پس از رهایی از زندان گوانتانامو به قطر منتقل شده و در حال حاضر با اعضای خانواده شان در آن‎جا زنده‎گی می‎کنند.

این افراد در بدل رهایی بو برگدال سرباز امریکایی که در ۲۰۰۹ میلادی پس از بیرون رفتن از پایگاه بدست طالبان افتاده بود رها شدند.

دفتر طالبان در قطر در ماه می ۲۰۱۵ میلادی رهایی بو برگدال را زمینه سازی کرد و او از اسارت آزاد شد.

سمیع یوسفزیی یکی از خبرنگارانی است که برای پوشش فعالیت اعضای طالبان در قطر به آن کشور سفر کرده و در آن زمان تلاش کرده بود با طالبان ارشد که از گوانتانامو به دوحه منتقل شده‎اند مصاحبه کند او چشم دیدش را به رادیو آزادی چنین گفت:

" تلاش کردم خانه نورالله نوری یا اعضای دیگر طالبان که از گوانتانامو آمده‎اند بروم در منطقه که آن‎ها زنده‎گی می‎کنند هر فردی‎که داخل می‎شود باید هویت اش را در نزد محافظین ثبت کند زمانی‎که محافظین پی بردند که خبرنگار استم مرا اجازه ورود به آن‎جا را ندادند اما آن‎ها خانه‎های بسیار خوب و موترهای لوکس داشتند."

اولین بار ایجاد یک دفتر برای طالبان در قطر از سوی ملا محمد منصور که بعداٌ به حیث رهبر طالبان تعیین گردید پیشنهاد شده بود که به گفته منابع طالبان، سید طیب آغا مشاور ملا عمر که در آنزمان با خانواده‎اش در قطر زنده‎گی می‎کرد تماس هایش را برای گشایش این دفتر با حکومت قطر و سپس با امریکا آغاز کرد، اما طیب آغا در حال حاضر دیگر عضو این دفتر نیست او پس از نشر خبر درگذشت ملا عمر موسس و رهبر پیشین این گروه که منجر به اختلافات بر سر رهبری شد از وظیفه اش به عنوان مسئول دفتر قطر استعفا داد.

در حال حاضر شیر محمد عباس ستانکزی منحیث مسئول دفتر قطر کار می‎کند، آقای ستانکزی که باشنده ولسوالی برکی برک ولایت لوگر است در رژیم طالبان به عنوان معین وزارت صحت عامه کار می‎کرد، برعلاوه آن جان محمد مدنی که باشنده کندهار است و در زمان طالبان به حیث شارژدافیر افغانستان در امارات متحده عرب و شهاب الدین دلاور باشنده لوگر در رژیم طالبان در پُست سفیر افغانستان در پاکستان ایفای وظیفه می‎کردند اشخاصی اند که بیشترین مسئولیت‎های دفتر طالبان در قطر را به عهده دارند.

  • سوال اینجاست که اعضای دفتر طالبان در قطر در حال حاضر چگونه فعالیت می‎کنند؟

وحید مژده که در رژیم طالبان کارمند وزارت خارجه افغانستان بود و به گفته خودش چندین بار برای ملاقات با اعضای دفتر طالبان به دوحه سفر کرده‎است در مورد تشکیلات دفتر طالبان در قطر گفت:

" تشکیلات دفتر طالبان در قطر مانند یک وزارت خارجه کوچک است هر بخش از خود یک نماینده دارد مثلاٌ نماینده چین، روسیه و یا اروپا و این نماینده‎ها افراد دیگر زیر دست خود دارند که زمینه ملاقات‎ها و سفرهای اعضای گروه طالبان را به این کشورها فراهم می‎کنند."

یک منبع طالبان در قطر نیز با تائید این موضوع می‎گوید طالبان بیشتر برای ملاقات‎های مهم از قطر به روسیه، چین و دیگر کشورها سفر می‎کنند، به گفته او آن‎ها حتی برای سفر به کشورها ویزه نگرفته بلکه یک خط مخصوص جهت سفر برای شان داده می‎شود.

این منبع همچنان گفت، پیش از این‎که روابط قطر با امارات متحده عربی وخیم شود اعضای گروه طالبان که در قطر اند بیشتر به دوبی سفر می‎کردند اما اکنون قادر به سفر به آن کشور نیستند.

در ماه جون امسال، عربستان سعودی، امارات متحده عرب، بحرین و مصر اعلام کردند که روابط دیپلوماتیک شان را با قطر قطع می‎کنند، آن‎ها قطر را به حمایت از تروریزم و داشتن روابط نزدیک با ایران متهم کردند.

طالبان مسلح
طالبان مسلح

احتمال می‎رود که تیره‎گی روابط میان قطر و عربستان سعودی و موجودیت دفتر طالبان در قطر می‎تواند باعث شود تا ریاض روی بسته شدن این دفتر پافشاری کند.

  • اعضای گروه طالبان که در مخالفت با حکومت افغانستان می‎جنگند چگونه به قطر رسیده‎اند؟

یکتن از کارمندان پیشین سفارت افغانستان در قطر که نخواست هویتش افشاء شود به رادیو آزادی گفت، طالبان افغان که در قطر زنده‎گی می‎کنند همه دارای پاسپورت افغانی اند که اکثریت شان از پاکستان به قطر سفر کرده‎اند.

به گفته این کارمند ارشد پیشین سفارت افغانستان در قطر، اعضای طالبان برای تمدید پاسپورت و یا برخی اوراق شان گاهی به سفارت رفت و آمد می‎کردند اما دید و بازدید شان در میان افغان‎های که در قطر بود و باش دارند بسیار کمرنگ است.

از زمانی‎که گروه طالبان آدرس سیاسی شان را در قطر اعلام کردند، اعضای آن‎ها چندین بار با نماینده‎های حکومت افغانستان نشست‎های داشته‎اند که نه طالبان و نه حکومت آن را رسمی خوانده‎اند.

در سلسله این ملاقات‎ها می‎توان از کنفرانس‎های پگواش نام برد که برای اولین بار در ماه می ۲۰۱۵ میلادی پیرامون صلح افغانستان دایر شد که در آن نماینده‎های طالبان و حکومت افغانستان اشتراک کردند.

یکی از کارهای مطرح طالبان که در قطر موجود اند، نشست‎های دوامدار آن‎ها با یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان، سازمان صحی جهان و صلیب سرخ است که به گفته منابع طالبان نماینده‎های این سازمان‎های بین المللی برای اطمینان ادامه فعالیت هایشان در افغانستان با اعضای دفتر طالبان در قطر ملاقات می‎کنند.

دفتر یوناما از طریق ایمیل با رادیو آزادی ملاقات با نماینده‎های طالبان در قطر را تائید کرد.

با آن‎که دفتر طالبان در سال ۲۰۱۳ میلادی در دوحه پایتخت قطر ایجاد شد تا مذاکرات سیاسی برای ختم جنگ در افغانستان، تسهیل گردد، اما این دفتر تاکنون هیچ نوع دستاوردی در این بخش ندارد.

امریکا در حالی روی مسدود شدن این دفتر غور می‎کند که شیخ سیف بن احمد آل ثانی یک مقام دولت شاهی قطر اخیراٌ به روزنامه والستریت ژورنال گفت در صورت تقاضای کابل و واشنگتن این کشور دفتر طالبان را در دوحه بسته خواهد کرد.

در صورت بسته شدن این دفتر روشن نیست که اعضای گروه طالبان موجود در قطر با چی سرنوشتی رو به رو خواهند شد؟

گزارشگر: فرشته نگاه

XS
SM
MD
LG