لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۰۲

وزیر مهاجرین: حکومت تلاش می‌کند تا زنده‌گی مهاجرین در کشورهای بیرونی را منظم سازد


وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گوید که با برخی کشورها در حال رسیدن به توافق استند تا افغان‌ها را در کشورهای شان به حیث کارگر استخدام کنند.

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان وضعیت مهاجرین افغان در بیرون از کشور را دردناک خوانده و می‌گوید حکومت تلاش می‌کند تا زنده‌گی مهاجرین در کشورهای بیرونی را منظم سازد.

سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کننده‌ها روز چهارشنبه در مراسم افتتاح فلم زیر نام "اشک‌های بی‌صدا" که در مورد مهاجرین تهیه شده بود گفت که زنده‌گی هر مهاجر افغان بسیار دردآور است.

آقای بلخی می‌گوید که حکومت تمام تلاش‌اش را به‌خرچ می‌دهد تا برای افغان‌ها در داخل کشور زمینه زنده‌گی نمودن مناسب را فراهم سازد، اما به‌گفته وی برخی مشکلات آنان را به این مجبور ساخته‌است تا روی مهاجرت‌های که منظم و قانونی باشد، نیز کار نمایند.

سید حسین عالمی بلخی
سید حسین عالمی بلخی

او می‌گوید:

"حکومت تلاش دارد تا مهاجرت‌های بیرون از کشور را منظم بسازد از طریق امضای توافق‌نامه‌ها و تفاهمنامه‌ها با کشورهای که بازار کار آن‌ها ضرورت به نیروی کار دارد و بعضی موارد دیگر، پیش‌نویس تفاهمنامه‌ها هم آماده شده‌است تا ما بتوانیم آن‌را با کشورها به امضأ برسانیم تا کار مؤثری درین عرصه انجام شود."

فلم "اشک‌های بی‌صدا" که از سوی عباس محمدی جوان افغان ساخته شده‌است از زنده‌گی مهاجرت، اشک‌ها، درد‌ها و سختی‌های آن حکایت می‌کند.

به باور تهیه کننده این فلم رفتن به بیرون از کشور خانواده‌ها را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده‌است و وی می‌خواهد از طریق این فلم مردم را تشویق کند تا جوانان به مسئولیت‌های شان در داخل کشور متوجه شوند.

از سال ۲۰۱۴ به این طرف که روند مهاجرت‌ها به اروپا آغاز گردید پس از سوریه بیشتر افغان‌ها خود شان‌را به شکل قاچاقی به اروپا رساندند.

در کنار اروپا زنده‌گی افغان‌ها در ایران و پاکستان نیز قابل نگرانی خوانده شده‌است و آنان زنده‌گی‌شان‌ را در حالات سخت سپری می‌کنند.

اما حکومت افغانستان در حالی تعهد به قانونمند ساختن مهاجرت در بیرون از کشور می‌کند که به باور شماری از کارشناسان افغان حکومت توانایی تکمیل کردن آن‌را ندارد.

محمد مبارز یکی ازین کارشناسان به رادیو آزادی گفت که اگر حکومت می‌خواهد جلو این مشکل را بگیرد باید زمینه کار در داخل کشور را به مردم میسر سازد.

او افزود:

"بسیار دشوار است تا اندازه و حرف‌های هم که گفته می‌شود از جانب حکومت یک اندازه شعارگونه است، مثل بقیه حرف‌های که گفته شده‌است، اما بیشترین توقع این است که اگر حکومت می‌خواهد توجه بکند در داخل کشور زمینه کار فراهم است و هیچ جای دیگر به اندازه افغانستان بسترهای مساعد را برای کاریابی و کارزایی ندارد و نخواهد داشت."

اما، وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان می‌گوید که با ایران، عربستان و شماری از کشورهای دیگر در مورد نیاز داشتن آنان به کارگر صحبت کرده و این فیصله عملی شدنی است.

این در حالیست که وزارت کار امور اجتماعی افغانستان می‌گوید که بر اساس آمارها افراد که در افغانستان واجد شرایط کار استند تعداد شان نزدیک به دو میلیون تن می‌رسد که در بی‌کاری به سر می‌برند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG