لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ اسد ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۰۶

نگرانی "سازمان عفو بین‌الملل" در پیوند به اخراج مهاجرین افغان از اروپا


یک محقق "سازمان عفو بین‌الملل" می‌گوید، به‌خاطر تصمیم کشورهای اروپایی مبنی بر بازگشتاندن حدود ۱۰ هزار مهاجر افغان به افغانستان به شدت نگران اند.

"سازمان عفو بین‌الملل" در یک گزارش تازه می‌گوید، حکومت‌های اروپایی با بازگشتاندن هزاران مهاجر افغان به افغانستان، جان‌های آنان را با خطر مواجه ساخته‌اند.

بر اساس این گزارش، خطر شکنجه، اختطاف، مرگ و دیگر تخطی‌های حقوق بشری در افغانستان وجود دارد.

انتظار سازمان عفو بین‌الملل از کشورهای اروپایی این است که روند اخراج اجباری مهاجرین افغان را متوقف سازند.

حوریه مصدق
حوریه مصدق

حوریه مصدق محقق بخش افغانستان این سازمان دیشب به رادیو آزادی گفت:

"سازمان عفو بین‌الملل نگرانی خود را در مورد بازگشت بیش از ده هزار افغان که با خطر احتمالی مرگ، شکنجه، اختطاف و همچنان جرایم دیگر مواجه‌اند، ابراز داشته و از کشورهای اروپایی خواسته‌است که هرچه زودتر روند اخراج مهاجرین افغان را متوقف سازند. این ارقام از جمله قضایای است که مهاجرین افغان از سوی بوردهای مهاجرت کشورهای مختلف اروپایی رد شده‌اند و اکثراً کسانی اند که با خطر اخراج اجباری به افغانستان قرار دارند."

به‌گفتۀ خانم مصدق، بیشترین آمار اخراج مهاجرین افغان در جرمنی، ناروی، سویدن، هالند، فلند و انگلستان ثبت شده و در سال‌های اخیر سطح پذیرش افغان‌ها درین کشورها به شدت کاهش یافته‌است.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده‌است، در یک زمانی که شمار تلفات غیر نظامیان در افغانستان در بلندترین سطح آن قرار دارد، مجبور شدن مهاجران از سوی حکومت‌های اروپایی به بازگشت به مناطقی که از آن‌جا فرار کرده‌اند تخطی از قوانین بین‌المللی است.

این سازمان می‌گوید، خطر در ۳۴ ولایت افغانستان وجود دارد.

بر اساس احصائیه رسمی اتحادیه اروپا، شمار مهاجران افغان که از سوی کشورهای اروپایی در سال ۲۰۱۶ به افغانستان بازگشتانده شده‌اند به ۹۴۶۰ تن می‌رسد.

این رقم در سال ۲۰۱۵ میلادی ۳۲۹۰ تن بود.

درین گزارش با چندین خانواده نیز مصاحبه شده که از کشور‌های اروپایی مانند ناروی، سویدن، هالند و جرمنی به افغانستان بازگشتانده شده‌اند.

گفته شده‌است برخی از آنان پس از بازگشت به افغانستان در جریان حوادث عزیزان‌شان را از دست داده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در میان این مهاجرین بازگشتانده شده به افغانستان، کودکان بدون همراه و همچنان جوانانی شامل اند که هنگام سفر به اروپا کودک بودند.

انتظار می‌رود مقام‌های سازمان عفو بین‌الملل جزئیات بیشتر را در مورد این گزارش امروز در یک نشست با خبرنگاران شریک سازند.

XS
SM
MD
LG