لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۴۲

گیلانی: حکومت برای تأمین ثبات به سطح جهان سیاست غیر وابسته را برگزیند


"محاذ ملی اسلامی افغانستان" می‎گوید که حکومت افغانستان آن‌گونه سیاست منطقوی و جهانی را انتخاب کند تا این کشور به میدان جنگ نیابتی برخی کشور ها مبدل نشود.

این محاذ می‎گوید که حکومت باید برای تأمین صلح، ثبات و پیشرفت در کشور به سطح منطقه و جهان یک سیاست غیر وابسته و متوازن را برگزیند.

سید حامد گیلانی رئیس این محاذ روز پنجشنبه «۱۸ عقرب ۱۳۹۶» در کابل این مطلب را در نشست شورای عالی محاذ ملی اسلامی افغانستان بیان کرد.

وی تأکید کرد که حکومت افغانستان با عملی ساختن یک استراتژی خارجی صلح‌آمیز می‎تواند این کشور را از جنگ نیابتی کشورهای دیگر نجات دهد.

سید حامد گیلانی
سید حامد گیلانی

گیلانی گفت:

"افغانستان زخمی است، این توان را ندارد که از یک کشور حمایت و با دیگر دشمنی کند، هر کشوری‎که حکومت و مردم‌اش برای افغانستان نیت و آرزوی نیک داشته و استخدام می‎شود کشور دیگر را قربانی نسازد، ما می‎گوییم که یک سیاست متوازن باشد که با تمام جهان روابط یکسان داشته باشیم."

او گفت، برای حکومت افغانستان لازم است تا با کشورهای هند، روسیه، چین، امریکا، کشورهای اروپایی و پاکستان روابط نیک داشته باشد و از این روابط به نفع ثبات، رشد اقتصاد و پیشرفت استفاده نماید.

گیلانی می‎گوید، وی باور ندارد که تنها پاکستان عامل ادامه جنگ در افغانستان باشد.

در نشست شورای عالی محاذ ملی اسلامی افغانستان نماینده‎گان انتخابی این محاذ از ۳۴ ولایت کشور شرکت کرده بودند.

گیلانی می‎گوید، وی باور ندارد که تنها پاکستان عامل ادامه جنگ در افغانستان باشد.
گیلانی می‎گوید، وی باور ندارد که تنها پاکستان عامل ادامه جنگ در افغانستان باشد.

غازی نواز تنی عضو دیگر این محاذ می‎گوید حکومت برای ختم مشکلات جاری در کشور باید تدابیر جدی را اتخاذ نماید.

او افزود:

"حکومت ما در ساختن نظام، آوردن امنیت و ختم فساد کوتاه آمده‎است. خودخواهی‎ها وجود دارد، استراتژی قوی برای تأمین صلح وجود ندارد. ما بی‌عدالتی را در کشور تحمل کرده نمی‎توانیم، ما عدل و انصاف می‎خواهیم."

تلاش کردیم در این مورد نظر ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه را داشته باشیم، اما مسئولان مطبوعاتی این ریاست‎ها از ابراز نظر در این مورد خودداری کردند.

همچنان مسئولان وزارت خارجه افغانستان نیز حاضر نشدند تا در این مورد صحبت کنند.

اما حکومت افغانستان پیش از این گفته‎است که سیاست خارجی افغانستان بر اساس روابط نیک و همکاری با تمام کشورهای منطقه و جهان و با در نظرداشت تمام اصول پذیرفته شده بین‌المللی برابر می‎باشد.

حکومت افغانستان این را نیز گفته‎است که جنگ به نفع یک کشور هم نبوده و باید همه برای ختم آن تلاش‎های عملی را انجام دهند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG