لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۵

وزیر مالیه: مشرانو جرگه فیصله جمع آوری مالیات کریدت کارت‌ها را تائید کند


وزیر مالیه افغانستان نسبت به شفافیت در جمع آوری مالیات ده در صدی کریدت کارت‌های مصرفی موبایل در کشور، اطمینان می‌دهد.

وزیر مالیه افغانستان نسبت به شفافیت در بخش جمع آوری ده درصد مالیه از کریدت کارت‌های موبایل اطمینان می‌دهد و از مشرانو جرگه می‌خواهد تا فیصله مبنی بر جمع آوری این مالیات را تائید کند.

اکلیل حکیمی که روز سه شنبه «۲۳ عقرب ۱۳۹۶» در نشست عمومی مشرانو جرگه حضور یافته بود می‌گوید، یک تعداد افراد مغرض می‌خواهند تا جلو این مالیات را بگیرند.

وی گفت، یک هیئت مشترک شورای ملی می‌تواند این پروسه را نظارت کند.

او می‌گوید:

"اگر یک کمیسیون ساخته شود تا ما هر ماه راپور خود را به آنان در این باره بدهیم تا هم قناعت شما فراهم شود و هم اشخاص مغرض مشخص شوند که سد راه این پروسه قرار می‌گیرند، همین‌گونه از شما می‌خواهم تا در قسمت جمع آوری ده در صد مالیات از کریدت کارت‌های مصرفی با ما همکاری کنید و این طرح را تائید کنید، برخی تعهد‌های را که ما به جامعه جهانی کرده ییم نمی‌توانیم عملی کنیم، از این مالیات‌ما در بودجه امسال خود چهار اعشاریه چهار ملیارد افغانی در نظر گرفته‌ایم."

وی همچنان گفت، آنان در حدود دو سال گذشته از بابت جمع آوری مالیه از کریدت کارت‌های مصرفی موبایل حدود ۹ ملیارد افغانی جمع آوری کرده‌اند.

حکومت در سال ۱۳۹۴ فیصله کرد تا از کریدت کارت‌های مصرفی موبایل ده درصد مالیه اخذ شود اما ولسی جرگه افغانستان اخیراً آن‌چه عدم شفافیت در جمع آوری این مالیات خواند، آن را رد کرد.

شهزاد آریوبی سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان در نشست روز سه شنبه مشرانو جرگه افغانستان گفت، تلاش‌ها آغاز شده تا برای جمع آوری ده در صد مالیه از کریدت کارت‌های مصرفی موبایل، یک سیستم ایجاد شود.

او افزود:

"ایجاد این سیستم در جریان است، با ادارات مختلف برای ایجاد این سیستم کار می‌کنیم، در این سیستم هیچ کس دسترسی به پول را نخواهد داشت."

شماری از اعضای مشرانو جرگه می‌گویند، تعهد که برای شفافیت در این پروسه از جانب حکومت با آنان شده بود عملی نشده‌است و این نگرانی وجود دارد که این ده درصد مالیه به گونه کامل به بودجه دولت نمی‌رود.

آنان می‌گویند، در باره طرح جمع آوری این مالیات، بعد از بررسی‌های جدی، به نفع مردم تصمیم خواهند گرفت.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG