لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۷ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۳۷

امریکا: عملکرد حکومت برما علیه اقلیت مسلمانان روهینگیا، تصفیه نژادی است


ایالات متحده امریکا عملکرد حکومت برما در برابر اقلیت مسلمانان در روهینگیا (Rohingya) در ایالت شمالی راخین (Rakhine) این کشور را "تصفیه نژادی" اعلان کرد.

خشونت‎های اخیر در برما که به نام میانمار نیز شناخته می‎شود، با آغاز عملیات سرکوب‌گرانه نیروهای امنیتی برما به تعقیب حملات شورشیان روهینگیایی در ایالات شمالی راخین آغاز شد.

در اعلامیۀ ۲۳ نوامبر رکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا گفته شده‎است، واشنگتن دیدگاه قوی در مورد خشونت‎ها در برما دارد که در نتیجه آن بیش از ۴۰۰ هزار تن از روهینگیا به بنگله‌دیش مهاجر شده‎اند.

این اعلان امریکا بعد از مسافرت اخیر رکس تیلرسن به کشور برما صورت گرفته‎است.

تیلرسن: وضعیت در ایالت شمالی راخاین تصفیه نژادی بر ضد روهینگیاست.
تیلرسن: وضعیت در ایالت شمالی راخاین تصفیه نژادی بر ضد روهینگیاست.

تیلرسن در این اعلامیه گفته‎است:

"بعد از بررسی و مطالعه دقیق حقایق دست داشته، آشکار است که وضعیت در ایالت شمالی راخین تصفیه نژادی بر ضد روهینگیاست."

به‌گفته تیلرسن:

"هیچ محرک نمی‎تواند بی‌رحمی و قساوت دهشتناک این پیامدها را توجیه کند."

یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا ۲۲ نوامبر گفت، نیروهای امنیتی برما باید حقوق بشر را در محدوده قلمرو خود احترام کنند و کسانی که از آن تخطی می‎کنند را باید به پاسخگویی بکشانند.

یک مقام دیگر امریکایی گفته‎است، حکومت ایالات متحده پاسخگویی را از طریق قانون به‌شمول وضع تحریم‎های احتمالی پیگیری خواهد کرد.

مسلمانان روهینگیا
مسلمانان روهینگیا

دیده‌بان حقوق بشر

  • سازمان دیده‌بان حقوق بشر (هیومن رایتس واچ) نیز اخیراً در یک گزارش ۳۷ صفحه‌یی گفت، نیروهای امنیتی و اردوی برما به مثابه بخشی از کمپاین تصفیه نژادی به‌طور گسترده تجاوزات جنسی گروهی را بالای زنان و دختران مسلمان روهینگیا (Rohingya) در ایالت راخین (Rakhine) آن کشور انجام داده و اطفال را به قتل رسانیده‎اند.
    در گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته شده‎است، از ۲۵ اگست سال جاری به این‌سو اردوی برما قتل‎ها، تجاوزات جنسی، دستگیری‎های مستبدانه را در روهینگیا انجام داده، عمدتاً در شمال روهینگیا در ایالت راخین (Rakhine) در صدها قریه، خانه‎های مردم را به‌طور جمعی طعمه حریق ساخته‎است که در نتیجه آن صدها هزار تن مجبور به ترک خانه‌هایشان و مهاجرت به بنگله‌دیش شده‎اند.

بر اساس گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر، این تخطی‎ها طبق قوانین بین‌المللی، جرایم ضد بشریت تعریف می‎شود.

حکومت برما اتهامات در مورد هدف قرار دادن افراد ملکی را رد کرده می‎گوید، عملیات اردوی این کشور بر ضد شورشیان صورت می‎گیرد.

XS
SM
MD
LG