لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۴۰

نیکلسن اطمینان دارد که انتخابات پیشرو در افغانستان با امنیت کامل برگزار خواهد شد


قوماندان عمومی نیرو های بین‌المللی در افغانستان می‌گوید، انتخابات پیشرو در امنیت کامل و قابل اطمینان برگزار خواهد شد.

جنرال جان نیکلسن در سفرش به ولایت کندز، تأکید کرد که طالبان به هیچ صورت با جنگ، به پیروزی دست نمی‌یابند.

شماری از مقام‌های ارشد افغان به‌شمول سرپرست وزیر داخله، رئیس عمومی امنیت ملی و لوی درستیز اردوی افغانستان با نیکلسن در سفر به کندز همراه بودند.

قوماندان عمومی نیرو های بین‌المللی در افغانستان اطمینان داده که دو انتخابات پیشرو در این‌کشور، در امنیت کامل برگزار خواهد شد.

جنرال جان نیکلسن در سفرش به ولایت کندز و در سخنرانی به یک اجتماع گفت که انتخابات حق مردم افغانستان است و از آن محروم نخواهند ماند.

انتخابات حق مردم افغانستان است و از آن محروم نخواهند ماند.

آقای نیکلسن همچنان گفت اگر طالبان فکر می‌کنند که با جنگ میدان را برده می‌توانند، کاملاً اشتباه می‌کنند، بناً به‌گفته وی باید شورشیان راه صلح را انتخاب کنند.

در این سفر ویس احمد برمک سرپرست وزارت امور داخله، محمد معصوم ستانکزی رئیس امنیت ملی و شریف یفتلی لوی درستیز اردوی ملی افغانستان با قوماندان عمومی نیرو های بین‌المللی همراه بودند.

هدف از این سفر آن‌ها، اطمینان دادن به باشنده‌های کندز به‌خاطر برقراری امنیت هر چه بیشتر آن‌ها خوانده شده‌است.

سرپرست وزارت داخله افغانستان گفت که در نظر دارند عملیات زمستانی را علیه شورشیان در تمامی کشور به‌شمول ولایت کندز راه اندازی کنند.

اما در مورد انتخابات، پیش از این هم جنرال جان نیکلسن گفته بود که با حاکمیت بیشتر حکومت افغانستان بالای مناطق مختلف، مشارکت مردم در انتخابات بیشتر خواهد شد.

آقای نیکلسن که اخیراً از طریق ویدیو کنفرانس با خبرنگاران در پنتاگون صحبت می‌کرد، این مشارکت را برای افغانستان حیاتی دانست.

جان نیکلسن
جان نیکلسن

به گفتۀ او:

"کنترول بالای ۸۰ درصد جمعیت در دو سال آینده برای انتخابات پیشرو خیلی‌ها مهم است. هزاران مرکز رأی‌دهی، بین ۷ تا ۸ هزار مرکز در سرتاسر کشور فعال خواهند بود. بناً ما به افزایش کنترول بالای جمعیت ادامه خواهیم داد. به این معنی که رأی‌دهی در یک فضای مصئون برگزار می‌شود که ما را به سوی یک انتخابات با اعتبار سوق خواهد داد. رأی‌دهی نظارت خواهد شد، زیرا مناطق مختلف از سوی حکومت مصون نگهداشته می‌شوند. این ما را به سوی اعتماد بیشتر می‌کشاند."

مقام‌های ارشد افغان هم به این باور اند که انتخابات حق مردم است و باید در افغانستان برگزار شود.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه روز دوشنبه در نشست شورای وزیران در کابل گفت، بهترین گزینه برای حل مشکلات افغانستان، برگزاری انتخابات است.

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله

او افزود:

"راه حل برای تعیین سرنوشت، انتخابات است. راه حل‌های جانبی که گاهی مطرح می‌شوند، مثل حکومت مؤقت، مثل لویه جرگه عنعنوی، من فکر نمی‌کنم که این‌ها بتوانند مشکل ما را حل کنند."

افغانستان در دو سال آینده برای دو انتخابات آماده می‌شود.

قرار است در ماه سرطان سال آینده، انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها برگزار شود.

سپس سال ۱۳۹۸ زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای‌های ولایتی فرا می‌رسد.

جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی نیرو های بین‌المللی در افغانستان روز دوشنبه در کندز اطمینان داد که برای برگزاری انتخابات، هر گونه همکاری با نیرو های امنیتی افغان خواهند داشت تا هیچ چالش امنیتی انتخابات را تهدید نکند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG