لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۵۳

کمیسیون انتخابات: تا یک هفته آینده ارزیابی مراکز رأی‌دهی تکمیل خواهد شد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که تا یک هفته آینده ارزیابی مراکز رأی‌دهی تکمیل خواهد شد.

کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات در سومین نشست علنی "۱۴۰۸" مرکز رأی‌دهی از هفت ولایت را ارزیابی و تأیید کردند.

وسیمه بادغیسی سرپرست و معاون عملیاتی این کمیسیون هدف از ارزیابی مراکز رأی‌دهی را انتقال دادن مراکز رأی‌دهی از خانه‌های شخصی به محلات عمومی و تطبیق معیارها خواند.

خانم بادغیسی روز چهار شنبه «۰۱ قوس ۱۳۹۶» گفت که تأیید شدن مراکز رأی‌دهی نهایی است و در این زمینه خواست‌ها و پیشنهادات مردم نیز ارزیابی خواهد شد.

وسیمه بادغیسی
وسیمه بادغیسی

او افزود:

"امروز ۱۴۰۸ مرکز از هفت ولایت تأیید و مورد تصویب قرار گرفت، یعنی ارزیابی مراکز رأی‌دهی ۲۳ ولایت تکمیل شده و در اوایل هفته آینده ۱۱ ولایت دیگر باقی مانده نیز ارزیابی خواهد شد و ارزیابی کامل صورت خواهد گرفت."

ارزیابی محلات به‌وسیله تیم علمیاتی و سیستم انترنتی "جی‌ آی اس" صورت می‌گیرد که بر اساس نفوس و مساحت هر ولایت مراکز رأی‌دهی تعیین می‌شود.

به‌گفته کمیسیون مستقل انتخابات بر اساس ارزیابی جدید توازن مراکز رأی‌دهی برابر می‌شود و هر مرکز رأی‌دهی یک کیلو متر فاصله و دو صد رأی دهنده در نظر گرفته خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات در سومین نشست علنی خود مراکز رأی‌دهی ولایت‌های بادغیس، پکتیا، پنجشیر، خوست، کاپیسا، میدان وردک و هرات را تأیید کرد.

اما در مورد ننگرهار و کندهار اکثر مراکز آن ناقص شمرده شد و تصمیم ارزیابی دوباره آن گرفته شد.

با این همه تعداد ولایات که ارزیابی شده به ۲۳ رسید و قرار است تا یک هفته دیگر این روند نهایی شود.

از سوی هم فیفا یا مؤسسه انتخابات ازاد و عادلانه افغانستان با در نظرداشت این اقدام کمیسیون می‌گوید که آنان باید پیش از ارزیابی، لیست رأی دهنده‌گان را ترتیب و از روی آن مراکز رأی‌دهی را تعیین می‌کردند.

محمد نعیم اصغری مسئول برنامه‌های این مؤسسه روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که کمیسیون باید نظر به اولویت‌ها کار را انجام دهد.

او افزود:

"معیار که متوازن‌سازی است نفوس می‌باشد، آن‌ها که تا کنون لیست رأی دهنده‌گان را ندارند پس چگونه نفوس مشخص می‌کنند؟ آن‌ها باید کار و آمادگی‌شان را تعریف کنند تا مردم مطمئن شوند تا انتخابات چه زمانی برگزار می‌شود."

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ۱۶ ماه سرطان سال آینده را تاریخ برگزاری انخابات ولسی جرگه و شورا‌های ولسوالی‌ها اعلام کرده‌است.

اما فیفا می‌گوید نظر به اقدامات کمیسیون انتظار نمی‌رود که انتخابات در تاریخ معین آن برگزار شود.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG