لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۱۷

خوشبینی هیئت اداری ولسی جرگه در مورد ایجاد ائتلاف سعودی علیه تروریزم


هیئت اداری ولسی جرگۀ افغانستان ایجاد ائتلاف جدید کشورهای اسلامی به رهبری عربستان سعودی بر ضد تروریزم را مؤثر می‎خواند.

این هیئت ضمن استقبال از ائتلاف مذکور، می‎گوید این ائتلاف می‎تواند نقش مهمی را در ختم جنگ جاری ایفا کند.

محمد نذیر احمدزی معاون دوم این جرگه روز سه شنبه «۰۷ قوس ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که این ائتلاف می‎تواند جلو گروه‎های را که در افغانستان و کشورهای اسلامی به نام اسلام مردم را به جنگ می‎کشانند، تا حدی بگیرد.

محمد نذیر احمدزی
محمد نذیر احمدزی

احمدزی معاون دوم این جرگه روز سه شنبه «۰۷ قوس ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"من ائتلاف جدیدی را که به خاطر ختم جنگ در کشورهای اسلامی ایجاد شده ستایش می‎کنم، زیرا برخی گروه‎های هستند که از نام اسلام سوء استفاده می‎کنند و می‎خواهند که اسلام بدنام شود و باید این ائتلاف جلو این گروه‎ها را بگیرد."

این در حالیست که روز گذشته در نشست ائتلاف نظامی اسلامی در ریاض پایتخت عربستان سعودی اعلان جنگ علیه تروریزم شد و عربستان سعودی گفت که برای ایجاد قوماندانی مرکزی این ائتلاف ۱۰۷ میلیون دالر داده‎است.

سعودی می‎گوید این یک ائتلاف فرقه‎ای سنی نبوده بلکه کشورهای عضو مسئولیت دارند که علیه تروریزم بجنگند.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی گفته‎است که تروریستان را نابود می‎کنند و به آنان اجازه نمی‎دهند که اسلام را بد نام کنند.

در این نشست به‌شمول افغانستان ۴۱ نماینده کشورهای اسلامی شرکت داشتند اما کشورهای ایران، عراق، قطر و سوریه به‌خاطر روابط پر تنش‌شان با عربستان سعودی در این نشست شرکت نکرده بودند.

جنرال راحیل شریف لوی درستیز پیشین اردوی پاکستان به حیث قوماندان نظامی این ائتلاف نظامی گماشته شده‎است.

تدبیر: تا زمانی‎که سعودی با حامیان تروریزم به موافقه نرسد، ایجاد این ائتلاف مفید نخواهد بود.
تدبیر: تا زمانی‎که سعودی با حامیان تروریزم به موافقه نرسد، ایجاد این ائتلاف مفید نخواهد بود.

از سوی هم شماری از کارشناسان نظامی می‎گویند تا زمانی‎که عربستان سعودی با کشورهای حامی تروریزم به ویژه پاکستان به موافقه نرسد، ایجاد این ائتلاف مفید نخواهد بود.

کابل خان تدبیر یکی از این کارشناسان نظامی چنین می‎گوید:

"اگر عربستان سعودی می‎خواهد مبارزه صادقانه علیه تروریزم کند باید اول موقف‌شان را در باره کشورهای حامی تروریزم روشن کند که پاکستان یکی از آن کشور هاست که از کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی کمک دریافت می‎کند."

با این همه، قدرت‌الله زواک کارشناس سیاسی می‎گوید که حضور افغانستان در این گونه ائتلاف‎ها به‌خاطر با اهمیت است که صدای مبارزه با تروریزم بلند می‎شود و باید دیگر درد افغان‎ها پنهان نماند.

آقای زواک می‎افزاید که عربستان سعودی نفوذ بیشتر بالای اسلام‌آباد دارد و در صورت آوردن فشار بالای پاکستان، این کشور در امر مبارزه با تروریزم جدیت را به کار خواهد برد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG