لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۳۱

حکومت سوریه اشتراکش در مذاکرات صلح این کشور را تأیید کرد


حکومت سوریه اشتراکش را در مذاکرات صلح این کشور تأیید کرد که امروز در ژینو برگزار خواهد شد.

الکساندرا ولوچی (Alessandra Vellucci) سخنگوی سازمان ملل‌متحد می‎گوید استفان دی میستورا (Staffan de Mistura) نماینده خاص سازمان ملل‌متحد برای سوریه، پیامی را دریافت کرده‎است که در آن گفته شده، هیئت حکومت سوریه امروز به ژینو خواهد رسید.

ملل‌متحد می‎گوید، حکومت سوریه بعد از آن‌که در هفته جاری در مورد احتمال این‎که از مذاکرات صرف نظر کند اشاراتی داشت، اشتراکش را در مذاکرات صلح این کشور در ژینو تائید کرده‎است.

استفان دی میستورا
استفان دی میستورا

دی میستورا بعد از ملاقات با سفرای پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل‌متحد که به نام (P5) شناخته می‎شوند، ۲۸ نوامبر در ژینو به آژانس خبری اسوشیتد پرس گفت:

"ما به حمایت پنج عضو دایمی شورای امنیت (P5) نیاز داریم، چون هر دو هیئت (حکومت سوریه و مخالفان) به‌طور آشکار به اعضای (P5) گوش می‎دهند."

دی میستورا گفته‎است، در روزهای قبل، حکومت سوریه اشتراک‌اش را در دور هشتم مذاکرات صلح این کشور در ژینو تائید نکرده بود.

این مذاکرات به حمایت سازمان ملل‌متحد به تاریخ ۲۹ نوامبر برگزار می‎شود.

به‌گفته دی میستورا دور حاضر مذاکرات صلح سوریه در ژینو قبل از تدویر انتخابات، روی گام‎های مؤثر در زمینه طرح و تصویب قانون اساسی سوریه، متمرکز خواهد بود.

یک طفل سوری
یک طفل سوری

الکسی بوروداوکین (Aleksei Borodavkin) سفیر روسیه در سازمان ملل‌متحد در ژینو به آژانس خبری اسوشیتد پرس گفته‎است:

"ما در مورد این شکل مذاکرات صلح تردید داشته، آن را بنیادی نمی‎دانیم."

این در حالیست که قصر سفید می‎گوید، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ۲۷ نوامبر در یک صحبت تیلیفونی با تأکید روی اهمیت پروسه ژینو به حمایت سازمان ملل‌متحد، آن را یگانه مرجع مشروع برای یک راه حل سیاسی در سوریه خوانده‎اند.

روسیه، ایران و ترکیه نیز با آنکه تاریخ آن تعیین نشده‎است، تدویر یک "کنگره ملی" حکومت سوریه و مخالفان آن را در شهر سوچی پیشنهاد کرده‎اند.

XS
SM
MD
LG