لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۲۶

اشرف غنی جهت اشتراک در نشست قلب آسیا و پروسه استانبول عازم آذربایجان شد


عکس از سفر اشرف غنی به آذربایجان در سال ۲۰۱۵

رئیس جمهور افغانستان برای اشتراک در نشست وزرای خارجه کشورهای قلب آسیا و پروسه استانبول عازم آذربایجان شد.

محمد اشرف غنی در جریان سفر به آذر بایجان قرار است در هفتمین نشست وزرای خارجه کشورهای قلب آسیا و پروسه استانبول سخنرانی کند.

سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور روز پنجشنبه «۹قوس۱۳۹۶» در یک نشست خبری در کابل گفت، آقای غنی در جریان این سفر چندین موافقتنامه را در بخش‎های امنیت، اقتصاد و تجارت با مقام‎های آذربایجانی به امضا خواهد رساند.

شاه حسین مرتضوی گفت، آقای غنی در این نشست در باره اوضاع افغانستان و همکاری‎های منطقوی سخنرانی خواهد کرد.

به گفته وی، رئیس جمهور افغانستان در حاشیه این نشست با رئیس جمهور آذر بایجان نیز دیدار می‎کند و در باره تحکیم روابط دو جانبه و گسترش همکاری های منطقوی صحبت خواهد کرد.

شاه حسین مرتضوی
شاه حسین مرتضوی

به گفته او:

"همچنان در جریان این سفر موافقتنامه ترویج و حمایت متقابل از سرمایه گذاری، موافقتنامه در بخش امنیتی و تنفیذ قانون، موافقتنامه همکاری در مورد خدمات هوایی میان دو کشور، موافقتنامه همکاری در عرصه‎های آموزشی و تحصیلات عالی، اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و آذربایجان توسط مسئولین مربوطه دو کشور در حضور داشت سران دو کشور به امضا می‎رسد."

روابط دوستانه با کشورهای منطقه یکی از حلقه‎های سیاست خارجی رئیس جمهور افغانستان را تشکیل می‎دهد.

به گفته مسئولان دولت افغانستان، این کشور بیشتر تلاش می‎کند تا روابط خوبی با کشورهای آسیای میانه برقرار کند.

در ادامه گسترش همکاری‌های افغانستان با کشور های آسیای میانه به نقل از مقامات افغان، یک روز پیش برای اولین بار پرواز های هوایی میان افغانستان و ازبکستان به امضا رسید.

به گفته مسئولان در اداره هوانوردی ملکی افغانستان انتظار می‎رود با امضای توافقنامه با آذربایجان، خدمات هوایی میان دو کشور نیز آغاز شود.

اجمل عبدالرحیم زی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان می‎گوید، با امضای موافقتنامه‎ها با آذربایجان، افغانستان از تجارب آن کشور در بخش‎های مختلف استفاده خواهد کرد.

اجمل عبدالرحیم زی
اجمل عبدالرحیم زی

او افزود:

"در کنار این می‎توانیم از طریق این موافقتنامه‎ها از تخلفات گمرکی جلوگیری کنیم چون گمرکات ۴۸ فیصد عواید داخلی کشور را تشکیل می‎دهد، از این راه می‎توانیم برای اصلاحات گمرکات نتایج خوبی را به دست بیاوریم."

از سوی دیگر، مهدی روحانی سخنگوی وزارت فواید عامه می‎گوید، در جریان سفر رئیس جمهور، موافتنامه همکاری در بخش خط آهن نیز میان دو کشور امضا خواهد شد.

به گفته وی، امضای این موافقتنامه در بخش بالا بردن ظرفیت کارمندان اداره خط آهن، تاثیرات مثبت خواهد داشت.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG