لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۳

وزیر دفاع امریکا وارد اسلام‌آباد شد


وزیر دفاع امریکا وارد اسلام‌آباد شد.

جیمز متیس ساعتی پیش وارد اسلام‌آباد شد و با رهبران پاکستان در مورد افغانستان صحبت‎های دارد.

آقای متیس از پاکستان خواهان تشدید مبارزه علیه تروریزم در حالی است که واشنگتن شکایت دارد که اسلام‌آباد برای مبارزه با گروه‎های تندرو در داخل خاکش تلاش کافی نمی‎کند.

جیمز متیس
جیمز متیس

متیس دیروز بعد از سلسله از دیدارها با متحدین امریکا در شرق میانه، قبل از آن‌که راهی اسلام‌آباد گردد، گفت:

"ما از رهبران پاکستان شنیده‎ایم که از تروریزم حمایت نمی‎کنند، پس انتظار دارم انعکاس چنین عمل را در پالیسی‌هایشان بیبینم."

ولی آقای متیس این را هم بیان داشت که می‎خواهد با پاکستان همکاری کند نه این‎که علیه رهبران آن کشور در مبارزه علیه تررویزم از فشار استفاده کند.

او گفت:

"من با مسایل از طریق آوردن فشار برخورد نمی‎کنم، به باور من ما برای یافتن یک نقطه مشترک کار نموده بعداً همکاری می‎کنیم."

واشنگتن در گذشته از آنچه شکایت داشته‎است که آن را تلاش پاکستان برای دادن مخفیگاه‎های امن در خاکش برای طالبانی خوانده‎است که در افغانستان حملات می‎کنند.

مقامات امریکایی می‎گویند، تندروان از مناطق کوهستانی سرحد میان دو کشور گذشته بر قوای افغان و نیروهای ائتلاف حملات را انجام می‎دهند.

به‌گفته این مقامات شورشیان بعد از حملات در افغانستان دوباره به مخفیگاه‎های امن‌شان در پاکستان بر می‎گردند و از سوی "آی. اس. آی" حمایت می‎شوند، ولی پاکستان این ادعا را رد می‎کند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا اسلام‌آباد را متهم به پناه دادن به عواحل هرج و مرج نموده و تعهد کرده‎است، اگر پاکستان رویه‌اش را تغییر ندهد در برابر اش اقدام جدی خواهد شد.

وزیر دفاع امریکا دیروز در کویت به خبرنگاران گفت، در دیدارهایش روی خواست رئیس جمهور ترمپ برای اقدام علیه مخفیگاه‎های تررویستان تأکید خواهد کرد.

این اظهارات متیس در حالی ایراد شده‎است که به گزارش آژانس خبری اسوشیتد پرس مقامات امریکایی به‌طور مکرر گفته‎اند، اسلام‌آباد برای مبارزه علیه طالبان و شبکه حقانی تلاش کافی نمی‎کند.

جنرال جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان هفته گذشته مایوسی‌اش را از عدم پیشرفت ابراز داشته گفت، هیچ تغییری در حمایت پاکستان از شبکه‎های تندرو وارد نشده‎است.

جان نیکلسن
جان نیکلسن

نیکسلن هفته گذشته در دیداری از پروسه آموزش پولیس ولایت لوگر گفت رئیس جمهور ترمپ جدی است و فشارها بر پاکستان را بیشتر می‌سازد.

او افزود:

"چنانچه شما می‎دانید این گفت‌وگوی که بین واشنگتن و اسلام‌آباد جریان دارد، در مورد اقداماتی‎که ما در نظر داریم نمی‎خواهم چیزی بگویم، ولی مطمئن باشید که حکومت امریکا بر پاکستان فشار می‎آورد، رئیس جمهور ترمپ در بحث‎های خصوصی‌اش خیلی جدی است."

ایالات متحده در ماه اگست امسال گفت، ۲۵۵ میلیون دالر کمک نظامی به پاکستان را تا زمانی معطل می‎سازد که این کشور علیه تندروانی اقدام جدی کند که برای افغانستان تهدید اند.

قابل ذکر است که دیدار جاری جیمز متیس از اسلام‌آباد آخرین توقف سفر دوره‌یی او است، سفری‎که وی در آن از مصر، اردن و کویت نیز دیدارهای داشت.

XS
SM
MD
LG