لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۴

وزیر دفاع امریکا با صدراعظم پاکستان ملاقات کرد


جیمز متیس وزیر دفاع امریکا مشغول دیدار از پاکستان است و با رهبران ملکی و نظامی آن کشور دیدار می‎کند.

وزیر دفاع امریکا که سرگرم دیدار از اسلام‌آباد است، امروز با شاهد خاقان عباسی صدراعظم آن کشور ملاقات کرد.

در این دیدار صدراعظم پاکستان گفت، کشورش به جنگ علیه تروریزم متعهد است و هیچ‌کس بیشتر از پاکستان خواهان صلح در افغانستان نیست.

قرار بود متیس با جاوید قمر باجوه لوی درستیز پاکستان نیز ملاقات کند.

آقای متیس در حالی با رهبران ملکی و نظامی پاکستان ملاقات می‎کند که نظر عمومی در امریکا این است که گویا پاکستان برای مبارزه علیه طالبان و شبکه حقانی اقدام کافی نمی‎کند.

جنرال جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان هفته گذشته گفت، هیچ تغییری در حمایت پاکستان از شبکه‎های تندرو وارد نشده‎است.

وی همچنان به طالبان هشدار داد اگر دور میز مذاکره با حکومت افغانستان ننشینند، سرکوب خواهند شد.

ینس ستولتنرگ
ینس ستولتنرگ

سرمنشی ناتو ینس ستولتنرگ نیز امروز در جلسه نماینده‎گان اعضای ناتو و اتحادیه اروپا در بروکسل اظهارات مشابه با نیکلسن داشته گفت:

"من از پیغام مشترک ناتو و امریکا که با هم همکاری دارند حمایت می‎کنم که ما باید از طریق برنامه آموزش نظامی حضور خود را در افغانستان تقویت بخشیم تا بن بست موجود جنگ را بشکنیم، با قوای افغان کمک نموده تا قلمرو تحت کنترولش را وسیع سازد و این پیغام واضع به طالبان و تروریستان برسد که در میدان جنگ پیروز نخواهند شد."

وزیر خارجه پاکستان خواجه آصف ماه گذشته گفته بود کشورش مایل به همکاری با امریکاست و می‎تواند بدون کمک ایالات متحده هم مراکز تررویستی را هدف قرار دهد.

اسلام آباد
اسلام آباد

قابل ذکر است که وزیر دفاع امریکا دیروز بعد از سلسله از دیدارها با متحدین امریکا در شرق میانه در کویت گفت:

"ما از رهبران پاکستان شنیده‎ایم که از تروریزم حمایت نمی‎کنند، پس انتظار دارم انعکاس چنین عمل را در پالیسی‌هایشان بیبینم."

ولی آقای متیس این را هم بیان داشت که می‎خواهد با پاکستان همکاری کند نه این‎که علیه رهبران آن کشور در مبارزه علیه تررویزم از فشار استفاده کند.

او گفت:

"من با مسایل از طریق آوردن فشار برخورد نمی‎کنم، به باور من ما برای یافتن یک نقطه مشترک کار نموده بعداً همکاری می‎کنیم."

XS
SM
MD
LG