لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۴۹

امریکا از حاضر نشدن مقامات فلسطینی برای گفت‌وگو با مایک پنس ابراز تأسف کرد


مایک پنس معاون رئیس جمهور ایالات متحده

ایالات متحده از این که مقامات فلسطینی حاضر نشده‌اند با مایک پنس معاون رئیس جمهور ایالات متحده در سفر آینده‌اش به منطقه گفت‌و‌گو کنند، ابراز تأسف کرده‌است.

این را یک مسئول دفتر مایک پنس دیروز در یک بیانیه گفت.

قرار است پنس پیش از ۲۵ دسمبر از شرق میانه دیدن کند.

پیش ازین، مجدی الخالدی مشاور محمود عباس رئیس ادارۀ خودگردان فلسطین گفته است، هیچ دیداری صورت نخواهد گرفت، چون به گفتۀ او ایالات متحده از تمامی خطوط سرخ عبور کرده‌است.

هیچ دیداری صورت نخواهد گرفت، چون به گفتۀ او ایالات متحده از تمامی خطوط سرخ عبور کرده‌است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز چهارشنبه اعلام کرد که بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و وعده داد که سفارت امریکا را از تل ابیب به این شهر باستانی منتقل خواهد کرد.

درین حال، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا در نشست مشترک با بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل امروز در بروکسل موقف اتحادیۀ اروپا در مورد بیت المقدس را روشن ساخت.

فدریکا موگرینی
فدریکا موگرینی

او افزود:

"شما موقف اتحادیه اروپا را می‌دانید. ما به این باوریم که تنها راه حل واقع بینانه در منازعه میان اسرائیل و فلسطین بر ایجاد دو دولت استوار است، که به اساس خط کشی سال ۱۹۶۷، بیت المقدس هم پایتخت دولت اسرائیل و هم از دولت فلسطین باشد. این موضع ثابت ماست."

موگرینی گفت که اتحادیۀ اروپا به احترام به اجماع بین المللی در مورد بیت المقدس تا هنگامی که وضعیت نهایی این شهر مقدس از طریق مذاکرات مستقیم میان طرفین حل شود، همچنان ادامه خواهد داد.

پیش ازین، کشورهای عضو عرب لیگ تصمیم تازۀ ترمپ را در یک نشست اضطراری نکوهش کردند و گفتند که واشنگتن دیگر نمی‌تواند به عنوان یک میانجی بی‌طرف در گفت‌و‌گوهای صلح میان اسرائیل و فلسطین پنداشته شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هم این تصمیم ایالات متحده را محکوم کرده و اسرائیل را یک "دولت تروریستی" خوانده‌است.

رجب طیب اردوغان
رجب طیب اردوغان

اما، بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل که از اقدام ترمپ استقبال کرده در نشست مشترک با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در پاریس دیروز در جواب به اظهارات اردوغان گفت، نمی‌خواهد از رهبری درس اخلاق بشنود که به گفته او قریه‌های کرد‌ها را در کشورش بمباران می‌کند، خبرنگاران را به زندان می‌افگند و با تروریستان به شمول غزه در کشتن افراد بی‌گناه کمک می‌کند.

او گفته است که بیت المقدس از سه هزار سال پایتخت اسرائیل بوده است و به گفتۀ او هر قدر زود‌تر که فلسطینیان این حقیقت را بپذیرند، به‌‌ همان اندازه گفت‌و‌گوهای صلح می‌تواند زود‌تر آغاز شود.

در بروکسل، خانم موگرینی ابراز امیدواری کرده که طرفین بتوانند وارد مذاکرات مستقیم معنی‌دار به حمایت جامعه جهانی شوند.

XS
SM
MD
LG