لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۲۹

حزب اسلامی: ریاست جمهوری حکم آزادی ۹۰ زندانی ما را داده‎است


حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار می‎گوید، ارگ ریاست جمهوری حکم آزادی ۹۰ تن از زندانیان این حزب را داده‎است.

این حزب می‎گوید، در جریان هفته آینده این زندانیان از زندان‎های بگرام و پلچرخی آزاد خواهند شد.

حشمت الله ارشد یکی از سخنگویان این حزب روز جمعه «۸جدی۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت،

حکم آزادی این زندانیان از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان صادر شده‎است.

حشمت الله ارشد
حشمت الله ارشد

او افزود:

"در این اواخر به تعداد ۹۰ تن از مجاهدین حزب اسلامی در قسمت رهایی شان تمام پروسه تکمیل است و رئیس صاحب جمهور هم حکم رهایی شان را داده‎است، انشالله در هفته جدید به تعداد ۹۰ تن مجاهدین حزب اسلامی از بگرام و پلچرخی آزاد می‎شوند."

ارشد از حکومت می‎خواهد تا بر اساس توافق به میان آمده تمام زندانیان این حزب را از زندان‎های افغانستان آزاد کند.

این در حالی است که چند روز پیش برخی مسئولان این حزب از حکومت انتقاد کرده گفته‎اند که حکومت در بخش آزادی زندانیان این حزب به تعهدات اش عمل نکرده‎است.

به گفته برخی مسئولان این حزب، برخی حلقات در بیرون و خارج از حکومت مانع عملی شدن توافق به میان آمده میان حزب اسلامی و حکومت شده و نمی‎خواهند که زندانیان این حزب آزاد شوند.

سخنگوی حزب اسلامی می‎گوید، حکومت به جای این‎که در دوماه اول تمام زندانیان این حزب را آزاد کند اما برعکس به گفته وی، برخی افراد این حزب در این اواخر مورد بدرفتاری و بازداشت قرار گرفته‎اند.

پیش از این هم برخی اعضای حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار گفته‎اند که حکومت برای عملی کردن مواد توافق نامه صلح با این حزب اقدام جدی نکرده‎است.

یک زندانی که تازه از یک زندان افغانستان آزاد شده است.
یک زندانی که تازه از یک زندان افغانستان آزاد شده است.

در همین حال تواب احمدزی رئیس زندان پلچرخی می‎گوید، لیست ۹۰ تن از زندانیان حزب اسلامی از سوی شورای عالی صلح به آنان رسیده و اما در باره رهایی آنان تا حال تصمیم نهایی گرفته نشده‎است.

او افزود:

"لیست برای ما رسیده ما تا حال در این باره معلومات نیست، در لیست نام 90 تن موجود است و گفته شده که این افراد مربوط حزب اسلامی اند و می‎خواهیم بر اساس حکم رئیس جمهور آزاد شوند، این زندانیان تا هنوز نه تثبیت شده‎اند و نه هم در باره رهایی شان چیزی گفته شده‎است."

توافق نامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان در ماه میزان سال گذشته به امضا رسید که به گفته اعضای حزب اسلامی، رهایی زندانیان این حزب بخشی از این توافقنامه را تشکیل می‎دهد.

اما بر اساس این توافقنامه در ماه ثور سال جاری ۵۵ زندانی این حزب از سوی حکومت آزاد شدند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG