لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۱۰

باشنده‌گان غور از نبود داکتران متخصص اطفال در شفاخانه این ولایت شکایت دارند


شفاخانه ولایتی غور که یگانه شفاخانه ۱۵۰ بستر در این ولایت است و حدود یک میلیون نفوس این ولایت انتظار تداوی اطفال‌شان را از این شفاخانه دارند، در بخش اطفال هیچ متخصصی ندارد.

شماری از شهروندان غور که برای تداوی اطفال‌شان به این شفاخانه مراجعه کرده‌اند از خدمات بخش اطفال نا راضی اند و می‌گویند که رسیده‌گی درست به بیماران‌‌شان صورت نمی‌گیرد.

از جمع باشنده‌گان که برای تداوی اطفال‌شان به این شفاخانه مراجعه کرده‌اند، دو تن به روز سه‌شنبه «۱۹ جدی ۱۳۹۶» به رادیو آزادی چنین گفتند:

"جمعه گل استم. طفل من مریض شده بود و دو روز قبل به شفاخانه آوردم روز یک بار نرس‌ها می‌آیند پیچکاری می‌کنند و تا هنوز هیچ فایده نکرده‌است."

"عبدالرحیم استم از مرکز غور. چهار شب می‌شود که طفل خود را به شفاخانه آورده‌ام اگر کسی واسطه داشت خوب و اگر نداشت باید منتظر باشد."

داکتر جمعه‌گل یعقوبی رئیس شفاخانه ولایتی غور با تأیید افزایش امراض فصلی نزد اطفال می‌گوید که آنان هیچ‌گاهی داکتران متخصص در بخش اطفال شفاخانه ولایتی غور نداشته اند.

به‌گفته آقای یعقوبی، به‌طور معمول در این شفاخانه حدود ۱۲۰ طفل داخل بستر می‌باشند، ولی به دلیل نبود داکتران متخصص، تشخیص و رسیده‌گی لازم به مریضان صورت نمی‌گیرد.

وی افزود:

"ما در بخش اطفال شفاخانه ولایتی داکتران متخصص نداریم و به همین خاطر آن طوری‌که ما می‌خواهیم به مریض‌های بخش اطفال رسیده‌گی کنیم، نمی‌توانیم و از این ناحیه دچار مشکل هستیم و قبلاً داکتران خدمتی داشتیم و به تازه‌گی هم خواهان این کار شدیم، اما تا هنوز کدام داکتر استخدام نگردیده‌است."

با این حال داکتر عبدالطیف رحیمی سرپرست ریاست صحت عامه غور نیز نبود داکتران متخصص اطفال را در شفاخانه ولایتی غور می‌پذیرد.

آقای رحیمی می‌گوید، وزارت صحت عامه قبل از این تلاش کرده بود تا داکتران متخصص بخش اطفال را در این ولایت استخدام کند، اما هیچ داکتر تا هنوز حاضر به انجام وظیفه در این ولایت نشده‌است.

به‌گفته وی، آن‌ها در جستجوی حل این چالش اند.

وی افزود:

"ما در دیگر بخش‌ها متخصص داریم، ولی در بخش اطفال نداریم و مشکل هم این است که با وجود امتیاز بالا که وزارت گفته‌ هر که حاضر شود نصفِ معاش اضافه برایش در نظر گرفته می‌شود، اما تا هنوز کسی حاضر نشده‌است."

قبل از این نیز مسئولان صحی در غور گفته بودند که شیوع مرض سرخکان و سینه بغل طی چند ماه گذشته جان بیش از ۵۰ طفل را گرفته‌ و هنوز هم بسیاری از اطفال به این بیماری‌ها مصاب می‌باشند.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG