لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۳۳

غنی: اعضای شورای ملی پس از این برای مقرری‎ها به وزارت‌خانه‎ها نروند


رئیس جمهور افغانستان از اعضای شورای ملی خواست تا برای مقرری‌ها به وزارت‌خانه‌ها مراجعه نکنند.

هرچند دست داشتن برخی وکلای شورای ملی در کارهای غیر قانونی موضوع تازه نیست و پیش از این هم در این باره انتقادهای وجود داشته، اما برای اولین بار رئیس جمهور افغانستان از اعضای شورای ملی خواست تا پس از این برای مقرری‎ها و تعیینات به وزارتخانه‎ها نروند.

محمد اشرف غنی که روز سه شنبه «۱۹ جدی ۱۳۹۶» در مراسم فراغت ۴۴۶ تن از افسران پولیس در اکادمی پولیس سخنرانی می‎کرد گفت، اگر وکلای شورای ملی برای مقرری‎ها به وزارت‌خانه‌ها رفتند، رفتن‌شان ثبت و نشر خواهد شد.

مراسم فراغت افسران افغان
مراسم فراغت افسران افغان

آقای غنی با می‌گوید آن‎های که بر اساس واسطه و پول مقرر شده‎اند یا سنگر را ترک کرده و یا هم دزدی کرده‎اند.

وی افزود:

"کسانی که به واسطه مقرر شده‎اند از سنگر فرار کرده‎اند، کسانی که با پول مقرر شده‎اند فردا دزدی کرده‎اند. با نهایت احترام از شورای ملی می‎خواهم تا برای مقرری به وزارت خانه‎ها نروید، اگر رفتید ثبت خواهید شد و در تلویزیون‎ها نشر خواهید شد."

رئیس جمهور در همین حال تعهد کرد که از این پس مقرری‎ها در وزارت داخله بر اساس واسطه صورت نخواهد گرفت.

به‌گفته آقای غنی تا زمانی‎که پولیس اصلاح نشود، تطبیق قانون دشوار خواهد بود.

این در حالیست که پیش از این شماری از وزرا، برخی اعضای جامعه مدنی و مردم عام نسبت به دخیل بودن در برخی کارهای غیر قانونی از اعضای شورای ملی انتقاد کرده بودند، اما منشی ولسی جرگه در این باره دیدگاه دیگری دارد.

عبدالقادر زازی وطندوست منشی این جرگه روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت، تا یک حد با رئیس جمهور موافق است، اما وی به سوی حکومت نیز انگشت انتقاد می‎گیرد.

به‌گفته آقای وطندوست، وکلا به نسبت موجودیت فساد و بیروکراسی در حکومت برای حل مشکلات مؤکلین‌شان به وزارت‌خانه‎ها می‎روند.

وی به ایجاد یک میکانیزم شفاف و مورد قبول از سوی وزارت‌خانه‎ها برای رسیده‎گی درست به مشکلات مردم تأکید می‎کند.

با این همه وزیر داخله افغانستان در مراسم فراغت افسران پولیس در کابل یک‌بار دیگر بر متعهد بودن این وزارت برای آوردن اصلاحات بنیادی در صفوف پولیس تأکید کرد.

ویس برمک
ویس برمک

ویس برمک در این مورد گفت:

"برای تدوین یک استراتژی جامع برای چهار سال کار را آغاز کردیم، برای شما جناب رئیس صاحب جمهور وعده می‎دهم که این استراتژی تدوین شده، مشوره با تمام اقشار، علما، جامعه مدنی و تمام اصناف صورت گرفته و استراتژی را طی هفته آینده می‎فرستیم."

به‌گفته آقای برمک برای از بین بردن فاصله میان مردم و پولیس اصلاحات مهم ضروری است و این کار به وقت ضرورت دارد و در این باره مردم هم باید حوصله داشته باشند.

در همین حال یوسف امین زازی کارشناس امور امنیتی می‎گوید، تا زمانی‎که دست‎های اشخاص مغرض از نهادهای امنیتی کوتاه نشود، آوردن اصلاحات کامل دشوار خواهد بود.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG