لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۲۵

مشرانو جرگه: روند توزیع تذکره الکترونیکی باید بزودی آغاز شود


در حالی‌که جنجال در باره تذکره‌ الکترونیکی هنوز نیز در ولسی جرگه ادامه دارد، مشرانو جرگه افغانستان تأکید می‌کند که این تذکره‌ باید بزودی توزیع گردد.

اعضای مشرانو جرگه روز یک‌شنبه «۱۶جدی۱۳۹۶» در جلسه عمومی این جرگه گفتند، موضوع تذکره الکترونیکی کاملاً حل شده و هیچ بهانه به‌خاطر تأخیر در توزیع آن وجود ندارد.

فضل هادی مسلمیار رئیس این جرگه گفت، به اساس فیصله کمیسیون مشترک باید روند این تذکره‌ هر چه زودتر آغاز شود.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه افغانستان
فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه افغانستان

وی افزود:

" موضوع تذکره‌ را یکبار دیگر به تکرار می‌گویم به اساس فیصله هر دو مجلس و بر بنیاد هدایت قانون اساسی کمیسیون مشترک فیصله کرده‌است که باید توزیع شود و خواست ما از رئیس جمهور و رئیس اجرائیه اینست که به‌طور جدی و عاجل توزیع تذکره‌ الکترونیکی را آغاز نمایند."

به گفته اعضای مشرانو جرگه، توزیع تذکره‎ الکترونیکی می‌‎تواند به شفافیت برگزاری انتخابات آینده نیز بیشتر کمک کند.

این سخنان در حالی مطرح می‌گردند که حدود سه هفته قبل فرمان رئیس جمهور در باره تعدیل برخی ماده‎های قانون ثبت احوال نفوس از سوی کمیته مختلط ولسی جرگه و مشرانو جرگه تأیید شد که بر اساس آن قوم و ملت در تذکره‎ الکترونیکی باید درج شوند.

موضوع تذکره الکترونیکی کاملاً حل شده و هیچ بهانه به‌خاطر تأخیر در توزیع آن وجود ندارد.

اما شماری از اعضای ولسی جرگه با این موضوع مخالف بوده به روز شنبه در این مورد در نشست عمومی این جرگه بحث‌های جدی صورت گرفت.

تلاش نمودیم تا در این مورد نظر ریاست جمهوری را داشته باشیم اما دفتر مطبوعاتی ارگ از ابراز نظر در این مورد خودداری کرد.

اما یک منبع معتبر در ریاست جمهوری که به علت حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرد به رادیو آزادی گفت که روند توزیع تذکره‌ الکترونیکی بسیار زود آغاز خواهد شد.

در عین حال روح الله احمدزی سخنگوی ادارۀ مرکزی ثبت احوال نفوس افغانستان می‌گوید که کدام مشکل تخنیکی در برابر توزیع تذکره‌ الکترونیکی وجود ندارد.

وی افزود:

" اداره مرکزی ثبت احوال نفوس در بخش توزیع تذکره‌ الکترونیکی از لحاظ تخنیکی و فنی کاملاً آماده آغاز این روند می‌باشد. ما حالا در هماهنگی با دفتر ریاست جمهوری روی تاریخ دقیق آغاز این روند ملی کار می‌کنیم و مشخصاً بسیار زود این روند آغاز می‌شود."

از سوی هم رنا‌ ترین یک‌تن از اعضای مشرانو جرگه می‌گوید، توزیع تذکره‌ الکترونیکی می‌تواند در تأمین امنیت نیز کمک کند و باید حکومت افغانستان بیش از این وقت را ضایع نکرده و روند توزیع تذکره‌ الکترونیکی را هر چه زودتر آغاز کند.

فرشته ندا

مرتبط

XS
SM
MD
LG