لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۳۰

کار ریل‌گذاری راه آهن هرات-خواف از سوی ایران در هرات متوقف شده‌است


حدود ۲۰ روز می‌شود که کار ریل‌گذاری راه آهن هرات‌-خواف از سوی ایران در ولایت هرات متوقف شده‌است.

حبیب‌الله تیموری رئیس فواید عامه هرات به رادیو آزادی می‌گوید، مقامات ایرانی دلیل توقف کار این پروژه را نبود بودجه کافی در این بخش عنوان کرده‌اند.

او تأکید می‎کند در صورتی‌که مقامات ایرانی اقدام به ادامه کار این پروژه نکنند، حکومت افغانستان حاضر است تا ادامه کار آن را از سر گیرد.

وی گفت:

"دولت ایران به تعهدات خود وفا نکرده‌است، این‌ها وعده کرده‌اند که ۶۰ کیلو متر این پروژه در داخل افغانستان را ریل‌گذاری می‎کنیم، ۳۰ کیلو متر را ریل‌گذاری کرده‎اند و حالا کار را متوقف کرده‎اند. وزارت فواید عامه افغانستان بالای آنان فشار آورده‎است که اگر شما کار نکنید حکومت افغانستان حاضر است که این کار را به پایان برساند."

خط آهن هرات-خواف ۱۳۰ کیلو متر طول دارد که ۷۰ کیلو متر آن در داخل خاک ایران و ۶۰ کیلو متر دیگر آن در خاک افغانستان موقعیت دارد.

حبیب‌الله تیموری رئیس فواید عامه هرات می‎گوید، تمام کار این پروژه در داخل خاک ایران ریل‌گذاری شده‌است.

او می‌گوید، مقامات ایرانی ادامه کار این پروژه در داخل افغانستان را به‌خاطر آنچه کمبود بودجه می‌خوانند، متوقف کرده‌اند.

سید اشرف سادات یکی از مسئولین شبکه نهادهای مدنی در غرب افغانستان توقف کار این پروژه از سوی مقامات ایرانی را خصمانه می‌خواند.

وی گفت:

"دست‌های سیاسی در پُشت این پروگرام است و من فکر می‌کنم که ایران در قبال ایجاد این برنامه کوتاهی کرده و شاید رشد اقتصادی افغانستان به منفعت ایران نباشد."

حبیب‌الله تیموری رئیس فواید عامه هرات به رادیو آزادی گفت، حکومت ایران در سال ۱۳۸۵ متعهد شده بود که کار این پروژه را به ارزش ۷۵۰ میلیون دالر امریکایی از کمک‌های بلاعوض این‌کشور تکمیل کند.

قرار بود که کار این پروژه ظرف دو سال از سوی ایران تکمیل شود.

در سال‌های گذشته دلیل کُندی کار این پروژه مشکلات امنیتی خوانده می‌شد.

اکنون محمد ایوب انصاری قوماندان امنیه هرات می‌گوید، در این مسیر کدام مشکل امنیتی که باعث توقف کار این پروژه شود، وجود ندارد.

او گفت به‌خاطر تأمین امنیت بیشتر، نیروی کافی در مسیر این پروژه مستقر است.

وی افزود:

"در ساحه خط آهن هرات-خواف یک کندک از نظم عامه جابه‌جا است، آن‌جا نیروهای پولیس سرحدی هم هستند و از خود پولیس ملی ولسوالی‌های کهسان و غوریان هم در آن‌جا فعالیت دارند و در آن ساحه هیچ‌گونه تشویش نداریم."

نگرانی‌ها از توقف کار ریل‌گذاری خط آهن هرات-خواف از سوی مقامات ایرانی، در حالی مطرح می‌شوند که تا یک‌ ماه دیگر خط آهن ترکمنستان-افغانستان در ولایت هرات افتتاح می‌شود.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG