لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۳۰

صلاح الدین ربانی در نشست شورای امنیت م.م روی افغانستان، شرکت نمی‎کند


وزارت امور خارجه افغانستان می‎گوید، وزیر خارجه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره افغانستان، اشتراک نمی‎کند.

آقای ربانی به حیث رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان از چند هفته به این سو، برای حل جنجال ایجاد شده پس از منظوری استعفای عطا محمد نور از مقام ولایت بلخ، مصروف گفت‎وگو با ریاست جمهوری است.

صلاح الدین ربانی
صلاح الدین ربانی

پیش از این، محمود صیقل نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد گفته بود که در این نشست آقای ربانی اشتراک خواهد کرد، اما صبغت الله احمدی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان شام دیروز در صحبتی با رادیو آزادی گفت، صلاح الدین ربانی بنا بر مسایل مهم داخل کشور نمی‎تواند در این نشست اشتراک کند و به عوض وی شاید معین سیاسی وزارت از افغانستان نماینده‎گی کند.

وی گفت:

"وزیر امور خارجه افغانستان به خاطر مسایل مهم و بزرگ داخلی سفرش به نیویارک را لغو کرده و قرار است یکی از معین‎های وزارت امور خارجه احتمالاً معین سیاسی (حکمت خلیل کرزی) در این جلسه اشتراک کند."

اما حکومت افغانستان این نشست شورای امنیت را خیلی مهم می‎داند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز (جمعه) در مقر این سازمان در شهر نیویارک روی نقش کشورهای آسیای میانه در پروسه صلح افغانستان، بحث کند.

نصیر احمد اندیشه معین وزارت امور خارجه افغانستان روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت، در این نشست روی نقش کشورهای آسیا میانه در پروسیه صلح افغانستان بحث می‎شود.

اما ودیر صافی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل و کارشناس سیاسی افغان می‎گوید، شورای امنیت بدون اشتراک آقای ربانی هم در مورد تامین صلح و ثبات در افغانستان بحث و فیصله می‎کند.

ودیر صافی
ودیر صافی

او افزود:

"عدم اشتراک او ( صلاح الدین ربانی) عدم موجودیت یک وحدت، هم فکری و هم نظری را در حکومت نشان می‎دهد و این که حکومت افغانستان ضعیف است. وزیر خارجه به خاطر امور شخصی، حزبی و مفاداتی که از آن در نظر دارد، منفعت ملی را در پشت سر گذاشته و منافع شخصی را بالاتر از منافع ملی دانسته‎است. اما با آن‎هم، اگر افغانستان وزیر امور خارجه هم نمی‎داشت، شورای امنیت تصمیم خود را می‎گرفت."

خبر آماده‎گی برای بحث روی تامین صلح در افغانستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، در این هفته پس از آن به نشر رسید، که یک هیئت شورای امینت سازمان ملل متحد از کابل دیدن کرد و با مقام‎های افغان ملاقات نمود.

خیریت عمروف سفیر قزاقستان در سازمان ملل متحد که کشورش ریاست دوره یی شورای امنیت را به عهد دارد گفته که هدف ماموریت او تامین صلح در افغانستان است.

XS
SM
MD
LG