لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۵۵

میاخیل: پاکستان در مورد تصمیم‌اش در خصوص مهاجرین افغان دوباره غور کند


وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان توقع دارد که پاکستان در مورد تصمیم اخیرش در خصوص مهاجرین افغان دوباره غور کند.

در حالی که گفته می‌شود پاکستان امروز پنجشنبه «۲۸ عقرب ۱۳۹۶» آخرین فیصله‌اش را در مورد باقی ماندن و یا اخراج مهاجرین افغان از آن کشور انجام می‌دهد، وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان از آن کشور می‌خواهد که مدت اقامت مهاجرین افغان در آن کشور را تا یک سال تمدید نماید.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که حکومت افغانستان متعهد است تا زمینه را برای برگشت داوطلبانه و تدریجی مهاجرین افغان به کشور فراهم سازد.

حفیظ احمد میاخیل
حفیظ احمد میاخیل

او افزود:

"از پاکستان توقع داریم، فیصلۀ را که انجام داده تا برای مهاجرین افغان یک ماه وقت داده شود به این فیصله از سر غور کند و حکومت هم متعهد است که راه‌های را برای برگشت داوطلبانه، با عزت و تدریجی آنان فراهم سازد."

انتظار می‌رود تا پایان امروز پنجشنبه از سوی پاکستان در مورد باقی ماندن یک میلیون و ۴۰۰ هزار افغان‌های راجستر شده و ۷۰۰ هزار دیگر آخرین فیصله صورت گیرد.

مدت اقامت قانونی مهاجرین افغان در پاکستان در آخر دسمبر سال گذشته میلادی پایان یافته و اسناد آنان برای یک ماه دیگر تمدید گردید.

اما پس از آن کابینۀ حکومت پاکستان به تاریخ پنجم ماه جاری میلادی فیصله کرد که مهاجرین افغان باید تا ختم ماه جنوری به کشور شان برگردند.

کمیسیون امور مهاجرین ولسی جرگه، از مهاجرین افغان می‌خواهد تا با عزت به کشور شان برگردند.

هیلی ارشاد یک عضو این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که پاکستان نمی‌خواهد تا تمام مهاجرین افغان به کشور شان برگردند.

او افزود:

"در اصل پاکستان نمی‌خواهد که تمام مهاجرین افغان به کشور شان برگردند، بلکه از این طریق به‌حیث یک آله فشار بر حکومت افغانستان استفاده می‌کند. خواست من این است افغان‌های که در پاکستان و ایران به ذلت زنده‌گی می‌کنند، برگردند و در افغانستان با عزت زنده‌گی کنند."

خانم ارشاد می‌گوید که وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان در یکی از نشست‌های این کمیسیون گفته بود که برای بیرون شدن احتمالی مهاجرین افغان از پاکستان آماده‌گی‌ها در کشور گرفته شده‌است.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی روز چهارشنبه به نشست در کابل گفته بود که افغانستان تا زمانی تکمیل نیست که مهاجرین به خانه‌های شان برنگشته اند.

زردشت شمس معاون سفیر افغانستان در اسلام‌آباد به رادیو آزادی گفته بود که نیاز است تا مهاجرین افغان به همکاری اداره ملل‌متحد در امور مهاجرین و به شکل تدریجی به افغانستان برگردند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG