لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۰۴

عرفان: اگر همکاری‌ امریکا و پاکستان از بین برود عواقب ناگوار خواهد داشت


هیئت اداری ولسی جرگه همکاری استخباراتی امریکا و پاکستان در مبارزه جاری با تروریزم را مهم خوانده می‌گوید، اگر این همکاری از بین برود عواقب ناگوار خواهد داشت.

هیئت اداری ولسی جرگه می‌گوید، مبارزه با تروریزم کار یک کشور نیست و ضرور است تا تمام کشورهای منطقه به‌خصوص پاکستان در این بخش مسئولیت خود را ادأ کنند.

عرفان الله عرفان منشی دوم این جرگه روز یکشنبه «۱ دلو ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت، همکاری‌های استخباراتی امریکا و پاکستان در بخش مبارزه با تروریزم ضروری و مهم است.

عرفان الله عرفان
عرفان الله عرفان

او افزود:

"اگر در بخش مبارزه با تروریزم همکاری استخباراتی پاکستان با امریکا و افغانستان موجود نباشد بدون شک پناهگاه‌های تروریستان که در پاکستان اند از بین بردن آن مشکل خواهند بود، این عواقب ناگوار خواهد داشت، پاکستان باید در این بخش مسئولیت خود را ادأ کند و معلومات استخباراتی را شریک کند."

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که خرم دستگیر وزیر دفاع پاکستان در صحبت تازه‌اش با بخش اردوی رادیو صدای امریکا گفته‌است، در حال حاضر میان امریکا و پاکستان هیچ‌گونه همکاری عملی امنیتی و استخباراتی موجود نیست.

در حال حاضر میان امریکا و پاکستان هیچ‌گونه همکاری عملی امنیتی و استخباراتی موجود نیست.

در همین حال هیئت اداری ولسی جرگه می‌گوید، پس از فشارهای امریکا بر پاکستان، این‌کشور همکاری‌های اسختباراتی‌اش را با امریکا به حالت تعلیق در آورده‌است.

این در حالی است که آنتونیو گوترش سر منشی عمومی سازمان ملل متحد روز شنبه در نشست فوق العاده شورای امنیت این سازمان که در باره افغانستان برگزار شده بود گفت، مبارزه در برابر تروریزم در منظقه تنها مسئولیت افغانستان نیست.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، پاکستان باید در بخش مبارزه با تروریزم مسئولیت خود را ادأ کرده و در این بخش به تعهدات خود عمل کند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت، برای پاکستان لازم است تا در بخش مبارزه با تروریزم با جامعه جهانی به خصوص امریکا معلومات استخباراتی خود را شریک کند.

محمد رادمنش
محمد رادمنش

او افزود:

"به پاکستان ضرور است تا در مقابله با تروریزم معلومات استخباراتی خود را با جامعه جهانی شریک کند و در این مبارزه با جهان شانه به شانه جنگ کند تا در منطقه زمینه امنیت فراهم شود."

برخی کارشناسان نظامی به این باور اند که لانه‌های تروریزم در پاکستان بوده و به استخبارات آن‌کشور مشخص اند.

کابل خان تدبیر یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت، اگر پاکستان به گونه صادقانه در باره لانه‌های تروریستان معلومات استخباراتی را شریک کند بدون شک در امر مبارزه با تروریزم تاثیر زیاد خواهد داشت.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG