لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۳۵

نگرانی اوکراین از افزایش تلفات اتباع‌اش در حمله بر هوتل انترکانتیننتال!


وزارت خارجه اوکراین تأیید می‌کند که هفت شهروند این‌کشور در حملۀ اخیر بر هوتل انترکانتیننتال کابل کشته شده‌اند.

این وزارت نگرانی دارد که شمار تلفات شهروندان این‌کشور در حمله اخیر بر هوتل انترکانتیننتال کابل شاید بیشتر از این شود.

پائولو کلمیکین وزیر خارجه اوکراین عصر روز دوشنبه در یک نشست خبری در کیف، در همین مورد به خبرنگاران معلومات داده گفت:

" تا امروز تأیید کرده می‌توانم که حمله کابل، جان هفت شهروند اوکراین را گرفته‎‌است. متأسفانه نگرانی داریم که شاید تلفات بیشتر باشد. ما و مسئولین قونسلگری اوکراین با مقام‌های افغانستان از نزدیک در این مورد کار می‌کنیم."

پائولو کلمیکین وزیر خارجه اوکراین
پائولو کلمیکین وزیر خارجه اوکراین

هفت شهروند اوکراین که مرگ‌شان در حملۀ اخیر هوتل انترکانتیننتال کابل تأیید شده در شرکت هوایی کام ایر به‌حیث پیلوت و مهماندار کار می‌کردند.

در کابل، ویس احمد برمک وزیر داخله افغانستان به رادیو آزادی گفت، ۱۴ تن از شهروندان خارجی به‌شمول اوکراینی‌ها در میان قربانیان حمله اخیر شامل اند که اجساد برخی‌شان برای شناسایی بیشتر به طب عدلی فرستاده شده‌است.

ویس احمد برمک وزیر داخله افغانستان
ویس احمد برمک وزیر داخله افغانستان

آقای برمک افزود:

"در میان ۱۴ نفر، اوکراینی‌ها هم شامل اند. فعلاً بررسی‌ها جریان دارد. همه به طب عدلی فرستاده شده‌اند. بیشتر حرف ما روی اتباع خارجی همین است که هویت‌شان باید تثبیت شود تا بتوانیم از طریق مراجع مسئول و دیپلوماتیک که وجود دارد، آن‌ها را به کشورهای مربوط‌شان تسلیم کنیم."

به دنبال حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل در پرواز‌های شرکت هوایی کام ایر تأخیر آمده‌است.

پیش از این مسئولین کام ایر گفته بودند، ۹ کارمند این شرکت به دنبال حمله اخیر ناپدید استند.

در این میان شرکت هوایی "اوکراینین وینگز" که با شرکت هوایی کام ایر کار می‌کند، از تعلیق پرواز‌هایش با کام ایر خبر می‌دهد.

ولادیمیر کاستینکو رئیس این شرکت هوایی اوکراین به خبرگزاری رویترز گفته‌است که این شرکت تمامی کارمندانش را از افغانستان فرا می‌خواند.

وی گفت:

"بنا بر دلایل امنیتی، پرواز‌ها از دیروز و زمانی‌که از چگونگی حادثه با خبر شدیم، به حالت تعلیق درآمده‌است. یک طیاره ما پرواز بازگشت از افغانستان خواهد داشت و سپس در میدان هوایی کیف خواهد ماند. امنیت شهروندان ما در اولویت است. پروازها به‌حالت تعلیق خواهد ماند."

پیش از این وزارت داخله افغانستان گفته بود، در میان قربانیان حمله شنبه شب که تا پیش از چاشت یک‌شنبه بر هوتل انترکانتیننتال ادامه یافت، ۱۴ خارجی به‌شمول ۹ شهروند اوکراین، یک شهروند قزاقستان و یک شهروند یونان کشته شده‌اند.

در حال حاضر تحقیق طب عدلی برای شناسایی سه جسد دیگر شهروندان خارجی ادامه دارد.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG