لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۱

سفیر امریکا در کابل: ادامه حمایت این کشور از افغانستان پاسخ روشن به تروریستان است


سفیر امریکا در کابل می‌گوید، ادامه حمایت کشورش از افغانستان پاسخ روشن به تروریستان و حمله‌های اخیر این گروه‌ها در این کشور است.

سفیر امریکا در کابل می‌گوید، ادامه حمایت امریکا از افغانستان برای رسیدن این کشور به آینده بهتر و با ثبات، بهترین پاسخ برای حملات تروریستی در این کشور است.

جان باس در مراسم افتتاح مرکز واحد مراحل گمرکی در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی در کابل گفت که مردم افغانستان مستحق آینده بهتر و با ثبات استند و ایالات متحد امریکا در رسیدن به این اهداف با افغان‌ها از نزدیک کار می‌کند.

جان باس
جان باس

او افزود:

"این مرکز نام افغانستان را به جهان باز می‌گرداند و برای مردم جهان از این‌کشور دیدگاه متفاوتی می‌دهد همچنان، در باره آینده این کشور، من باور دارم که به خشونت‌ها و رویدادهای اخیر که یکی آن به هوتل انترکانتیننتال و دیگرش به رویداد روز گذشته در شهر جلال آباد شامل است، این بهترین پاسخ است."

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌گردد که، در روز های اخیر مخالفان مسلح دولت حملات شان‌را در کابل و برخی ولایات دیگر شدت داده‌اند، حملاتی که کارشناسان در عقب آن پاکستان را دخیل می‌دانند.

بیشتر این حملات که مسئولیت آن‌را گروه طالبان، داعش پذیرفته و یا هم به گفته دولت افغانستان کار شبکه حقانی می‌باشد تلفات زیادی را برای غیر نظامیان در پی‌داشته است.

پس از حمله مرگبار طالبان مسلح بر هوتل انترکانتیننتال سبب شد تا شماری از اتباع خارجی به‌شمول کارمندان اوکراینی شرکت هوایی کام‌ایر افغانستان را ترک کنند.

از سوی دیگر، حمله مهاجمان انتحاری گروه داعش بر دفتر نماینده‌گی سازمان حمایت از کودکان در ولایت ننگرهار واکنش‌های جهانی را به همراه شد.

این در حالی است که هفته گذشته، رئیس جمهور غنی بار دیگر گروه طالبان را به صلح فرا خواند و خطاب براین گروه گفت، اگر افغان استند باید اختیار شان را به کشورهای همسایه ندهند و به صلح بین‌الافغانی حاضر شوند.

با این همه، پس از اعلام استراتژی امریکا برای آسیای جنوبی و افغانستان و نیز تعلیق کمک‌های امریکا بر اسلام‌آباد، کابل را بر این امیدوار کرد، که ممکن این فشارها سبب دست برداشتن آن‌کشور از حمایت و پناه‌دادن به گروه طالبان و دیگر تروریستان در خاکش گردد.

اما اکنون به گفته شماری از نماینده‌گان مردم در ولسی جرگه دیده می‌شود که پاکستان بر این همه فشارهای امریکا تن نداده‌است.

حال، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان در مراسم افتتاح مرکز واحد مراحل گمرکی در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی گفت کسانی‌که برای رسیدن به اهداف شان زیر هر نامی وحشت می‌آفرینند جز بد نامی در تاریخ چیزی به‌دست نخواهند آورد.

آقای عبدالله اطمینان می‌دهد، مردم افغانستان به آرزوی شان که همانا صلح است دست خواهند یافت.

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله

او افزود:

"من یقین دارم مردم افغانستان صلح می‌خواهند و آرزوی تامین صلح عادلانه را در کشور خود دارند به آن دست خواهند یافت و دشمنان کشورما، تروریستان چیزی به‌دست نمی‌آورند جز بدنامی تاریخی، روز گذشته یک جنایت ضد بشری را بنام خود ثبت کردند، حالا نام‌ها مختلف است، یکبار داعش است یکبار طالب و بار دیگر حقانی، اما ماهیت آن یکی است."

در این میان، نادرخان کتوازی یک عضو کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرگه می‌گوید با چنین اعمال پاکستان، نیاز است که امریکا از گزینه نظامی در برابر آن‌کشور کار گیرد و دیگر به آن مجال بازی گرگ و بره را ندهد.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG