لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۳۸

غنی خطاب به طالبان: اگر افغان هستید اختیار تان را به کشور همسایه ندهید


رئیس جمهور افغانستان بار دیگر طالبان را به صلح فرا می‎خواند و به قطع رابطه این گروه با کشورهای تأکید می‎ورزد که به‌گفته او در افغانستان صلح نمی‎خواهند.

محمد اشرف غنی خطاب به طالبان می‎گوید که اگر افغان هستند باید اختیار شان را به کشورهای همسایه ندهند و به صلح بین‌الاافغانی حاضر شوند.

آقای غنی با اشاره به حمایت اسلام‌آباد از تروریزم می‎گوید، پاکستان ماری را که در آستین پرورانیده خودش را نیش خواهد زد.

او که روز چهارشنبه «۲۷ جدی ۱۳۹۶» در کنفرانس ملی مشورتی زنان، جوانان و جامعه مدنی پیرامون صلح سخن می‎زد، بار دیگر تأکید کرد که نخست صلح همه‌جانبه را با پاکستان می‎خواهد.

پاکستان ماری را که در آستین پرورانیده خودش را نیش خواهد زد.

غنی افزود:

"من به طالبان صدا می‎زنم که بیایید و صلح کنید، اگر افغان هستید، اختیار تان را به کشور همسایه ندهید، اگر اختیار تان را به آنان می‎دهید، آنان آیا می‎خواهند که صلح در این کشور بیاید؟ می‎خواهم بگویم ماری که در آستین باشد کسی را نیش می‎زند که در آستین‌اش باشد و حمایت از تروریزم مانند مار آستین است."

آقای غنی همچنان هشدار می‎دهد، کسانی‎که برای خشم و وحشت داخل خاک افغانستان شوند، به کام مرگ خواهند رفت.

این در حالیست که چند روز پیش گزارش‎ها از انجام گفت‎وگوهای غیر رسمی هیئت پنج نفری طالبان با دو تن از مشاوران رئیس جمهور در ترکیه پخش شد، اما حکومت افغانستان و گروه طالبان حضور نماینده‎گان شان را در آن رد کردند.

با این همه، پس از سال‎ها به بن بست رفتن گفت‎وگوهای صلح رئیس شورای عالی صلح یک روز پیش ابراز خوشبینی کرد که گفت‎وگوهای غیر رسمی با مخالفان مسلح دولت در جریان اند.

اما آنچه رئیس جمهور اشاره می‎کند، موانع اصلی سر راه صلح کشورهای حامی تروریزم به ویژه پاکستان است، کشوری که از بهر حمایت از تروریستان و پناه بخشیدن به این گروه‎ها زیر فشارهای شدید جامعه جهانی و امریکا قرار گرفته‎است.

به تازه‎گی در سفر هیئت شورای امنیت سازمان ملل‌متحد به افغانستان نیز به افزایش فشارها بر اسلام‌آباد تأکید شده‎است.

دیدار هیئت ملل متحد با مقامات افغان
دیدار هیئت ملل متحد با مقامات افغان

حال ناصر شفیق یکی از کارشناسان سیاسی در این باره می‎گوید، اکنون جامعه جهانی به‌گونه جدی می‎خواهد بستر تروریزم را برچیند و اگر طالبان به‌گفته وی راه‌شان را از حامیان تروریزم جدا نکنند، برای این گروه زیان‌بار خواهد بود.

وی افزود:

"هر دو طرفِ درگیر جنگ چه حکومت افغانستان است و یا طالبان مسلح به خصوص گروپ از طالبان را که پاکستان و بعضی از کشورهای دیگر همسایه آنان را حمایت می‎کند، اگر این گروه بدون در نظرداشت شرایط حساس، جنگ را دوام می‎دهند، من فکر می‎کنم که این حالت و زمان، زیر قضاوت تاریخ قرار خواهد گرفت، بناً این صدای تمام مردم است که طالبان از حمایت کننده‎های شان دست بکشند."

در این میان، شماری از اشتراک کننده‎گان کنفرانس ملی مشورتی زنان، جوانان و جامعه مدنی پیرامون صلح، از جامعه جهانی خواستند تا به مداخله‎های نا مشروع پاکستان در افغانستان پایان بدهد.

آنان از طالبان نیز خواستند تا به خشونت نه گفته و به‌جای جنگ راه مذاکره را در پیش گیرند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG