لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۱

پاسخ مسئولین امنیتی در مورد حمله خونین اخیر در کابل!


مسئولین ارگان‎های امنیتی افغانستان می‎گویند که منسوبین ارگان‎های سه گانه امنیتی کشور در جلوگیری از حوادث اخیر غفلت نکرده، بلکه اولین قربانی این حوادث خود شان بوده‎اند.

آنان می‎گویند که منسوبین این ارگان‎ها در جلوگیری از رویداد روز گذشته شهر کابل هیچ نوع غفلت نکرده، بلکه به قیمت سرشان تلاش کرده‎اند تا این رویداد اتفاق نیفتد.

ویس احمد برمک وزیر داخله، طارق شاه بهرامی وزیر دفاع و محمد معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی این مطلب را روز یکشنبه «۸دلو۱۳۹۶» حین ارائه توضیحات در مورد چگونگی رویداد انفجار موتربم روز گذشته در شهر کابل بیان کردند.

وزیر داخله گفت که جنگ جاری علیه افغانستان داخلی نبوده بلکه برخی کشورهای منطقه در آن شامل بوده و به قوت تمام تلاش می‎کنند که با استفاده از هر راه ممکن مردم افغانستان را به قتل برسانند.

ویس برمک
ویس برمک

وی گفت که در برابر این تهدیدات نیروهای امنیتی هیچ‎گاه ضعیف عمل نکرده‎اند.

او افزود:

"با مردم خود این تعهد را می‎کنیم که رهبری موجود نیروهای ارگان‎های سه گانه، یک جا و به یک آواز در خدمت شماست."

وزیر دفاع نیز در این نشست گفت که در حال حاضر بیست گروه تروریستی در افغانستان به کمک برخی کشورهای همسایه فعالیت می‎کنند، به همین خاطر جنگ در برابر آنان در تناسب به گذشته دشوار شده‎استاما وی گفت به این معنا نیست که در سرکوب مخالفان مسلح کوتاه آمده‎ایم بلکه بر عکس عملیات راه اندازی شده در برابر آنان دست آوردهای خوبی داشته‎است.

یک روز پس از حمله موتر بمب
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

بهرامی گفت که در حدود دو ماه اخیر درعملیات علیه مخالفان مسلح به تعداد ۱۲۰۰ طالب کشته و بیش از یک هزار دیگر شان زخمی شده‎اند.

همچنان وی افزود که در این عملیات نزدیک به ۴۰۰ جنگجوی داعش کشته و ۶۸ تن شان زخمی شده‎اند.

رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان نیز در این نشست گفت از زمانی‎که فشارهای امریکا و کشورهای غربی بالای پاکستان بخاطر دست کشیدن آن‎کشور از حمایت طالبان افزایش یافته، حملات در برابر نیروهای امنیتی شدت گرفته‎اند.

برخی افراد هنوزهم در موتر بمب چهاراهی صدارت لادرک اند
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

آقای ستانکزی گفت که نیروهای امنیتی در هر هفته و هر ماه به ده‎ها پلان حملات تروریستی را کشف کرده و از آن جلوگیری می‎کنند، اما وی می‎گوید گاه گاهی که حوادث رخ می‎دهند، این دلالت به بی پروای نیروهای امنیتی نمی‎کند.

او افزود:

"امروز همه می‎دانیم که زیربنای تروریزم در کجاست، و بر این تاکید می‎شود تا زمانی‎که زیربنای اصلی از پاکستان و منطقه جمع نشود، افغانستان به صلح و ثبات نمی‎رسد، ما به اتفاق و اتحاد نظر ضرورت داریم تا مردم افغانستان در برابر این توطئه بزرگ که در منطقه وجود دارد یکجا شوند."

در این نشست از مسئولان ارگان‎های امنیتی پرسیده شد که اگر استعفا بدهند و بجای آنان افراد دیگر تعین گردد، آیا مبارزه در برابر تروریزم تاثیر گذار نخواهد شد؟

هر سه مسئول امنیتی گفتند که استعفا راه حل نیست، بلکه به گفته آنان راه حل در بیشتر کار کردن و مبارزه جدی و صادقانه در برابر دشمنان است و این چیزیست که ارگان‎های امنیتی از آن تخطی نکرده‎اند.

این در حالیست که به اساس معلومات وزیر داخله کشور روز شنبه در انفجار موتر بم طالبان مسلح در فاصله بین شفاخانه جمهوریت و وزارت داخله سابقه در شهر کابل ۱۰۳ تن کشته و ۲۳۵ تن دیگر زخم برداشتند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG