لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۴۶

واکنش‌ها علیه به کارگیری الفاظ زشت و رکیک از سوی برخی از سیاسیون افغان!


به کارگیری الفاظ زشت و رکیک از سوی برخی از سیاسیون در برابر یکدیگر نگرانی‎های تازه‎ای را به میان آورده‎است و حتی مشرانو جرگه می‎گوید که این کار سبب وخامت اوضاع در افغانستان می‎شود.

هئیت اداری این جرگه و شماری از احزاب سیاسی می‎گویند که حمله‎های لفظی برخی سیاسیون بر یکدیگر به نفع این کشور نبوده و باید از آن خودداری شود.

به‌گفته آنان استفاده این الفاظ خلاف عرف دیپلوماتیک بوده و سبب افزایش تنش‎ها در این کشور می‎شود.

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه می‎گوید که تنش‎های لفظی میان سیاسیون بر افکار عامه نیز تأثیرات منفی داشته و وحدت ملی را صدمه می‎زند.

محمد آصف صدیقی
محمد آصف صدیقی

آقای صدیقی روز سه شنبه «۲۴ دلو ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که حملات لفظی چهره‎های سیاسی جز آب ریختن در آسیاب دشمن چیزی دیگری نیست.

آقای صدیقی می‌افزاید:

"در شرایط کنونی که ما در افغانستان در حالت بسیار بدی قرار داریم و این چنین انتقادها را مطرح می‎کنیم، در حقیقت نا آگاهانه و به‌گونه غیر مستقیم مخالفان مسلح را حمایت و همکاری می‎کنیم. فکر می‎کنم که آنان تا هنوز درک نکرده‎اند که ملت‌شان در بدترین شرایط قرار دارند، آنان اکثراً و بارها منافع شخصی‌شان را ترجیح داده‎اند."

این در حالیست که به تازه‎گی عطا محمد نور والی قبلی بلخ در یک گردهمایی در مزارشریف گفته‎است که اگر محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان سوره "فیل" را درست قرائت کرد وی حاضر است از کرسی ولایت بلخ کنار برود.

پیش از آن آقای نور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه را مار آستین خواند و گفت که دندان‌هایش را خواهد کشید.

از سوی هم پس از نشر مصاحبه گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی با یکی از تلویزیون‎های خصوصی در مورد حملات انتحاری و استشهادی روزنامه آرمان ملی به نقل از امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی وی را بیمار خواند و گفت که آقای حکمتیار به درمان روانی نیاز دارد.

گلبدین حکمتیار نیز پیش از این در برخی موارد بر شماری از احزاب و چهره‎های سیاسی و جهادی پیشین به شدت انتقاد کرده و انتقادهای وی با واکنش‎های تند روبه‎رو شده‎است.

حتی در واکنش به انتقادهای آقای حکمتیار وی از سوی عطا محمد نور والی پیشین بلخ به تخریب نظام متهم شد و لفظ تسلیم شده به دولت را در برابر وی به کار برد.

عبیدالله بارکزی یک عضو ولسی جرگه نیز چندی پیش در نشست عمومی این جرگه گفت که احمد شاه مسعود قهرمان ملی نه، بلکه قهرمان پنجشیر است که این سخنان وی واکنش‎های تندی را برانگیخت.

در این حال شماری از احزاب سیاسی استفاده از کلمات زشت و حساسیت برانگیز را از سوی چهره‎های سیاسی به نفع افغانستان نمی‎دانند.

عبدالهادی ارغندیوال
عبدالهادی ارغندیوال

عبدالهادی ارغندیوال رئیس حزب اسلامی در این باره می‎گوید:

"استفاده از همچو الفاظ در برابر همدیگر در شرایط کنونی که دشمنان افغانستان از آن استفاده ابزاری می‎برند مفید و مؤثر واقع نمی‎شود. تلاش می‎شود که از شدت جنگ و ادامه وضعیت کنونی جلوگیری شود پس این کار در این زمینه مفید واقع نمی‎شود، به این خاطر ما جداً طرفدار این هستیم که از این حرف‎ها باید جلوگیری صورت گیرد."

پیش از این در شورای ملی افغانستان نیز بارها برخوردهای لفظی صورت گرفته و حتی بعضاً به هتک حرمت و برخوردهای فزیکی به همراه شده‎است.

مشتاق رحیم از کارشناسان سیاسی افغان نیز با اشاره به تنش‎های لفظی میان برخی از سیاسیون می‎گوید که به‌جای اهانت به اشخاص باید سیاست‎ها نقد شوند تا به‌گفته وی نتیجه‌بخش باشد و اذهان عامه را به جهت درست سمت و سو دهد.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG