لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۲۸

غنی: حکومت وحدت ملی به نسل کنونی و آینده صلح را به میراث خواهد ماند


رئیس جمهور افغانستان می‎گوید، حکومت وحدت ملی به نسل کنونی و آینده صلح را به میراث خواهد گذاشت.

محمد اشرف غنی روز چهار شنبه «۱حمل۱۳۹۷» در ارگ ریاست جمهوری در یک پیام به مناسبت سال جدید گفت، برخی موانع در برابر صلح وجود دارند اما به گفته وی این موانع نمی‎تواند جلو اراده محکم حکومت را بیگیرد.

غنی می‎گوید، حکومت برای تامین صلح در کشور از هیچ قربانی دریغ نخواهد کرد.

آقای غنی افزود:

"به گونه واضح باید به این پی ببریم که در پروسه صلح برخی موانع وجود دارند و این موانع باید سبب این نشود که ما به هدف خود نرسیم و هر قربانی که از دولت و به گونه خاص از من ضرورت باشد از آن دریغ نخواهیم کرد، به افغان‎های که حالا زنده‎اند و آن‎های که تا هنوز به دنیا نیامده‎اند تعهد می‎دهم که صلح میراث حکومت وحدت ملی خواهد بود."

به گفته رئیس جمهور، مردم افغانستان برای صلح اجماع دارند و هر کسی که در برابر این پروسه مانع ایجاد می‎کنند با واکنش تند مردم روبرو خواهند شد.

رئیس جمهور افغانستان می‎گوید، یکی از اولویت‎های مهم حکومت در سال جاری تامین صلح در کشور است و از هر راه ممکن برای کامیابی این پروسه ملی تلاش خواهد شد.

این در حالیست که محمد اشرف غنی حدود سه هفته پیش در نشست دوم پروسه کابل گفت، حکومت آماده گفتگوهای بدون قید و شرط با طالبان است.

بر اساس اظهارات آقای غنی، اگر طالبان به صلح حاضر شوند حکومت آماده‎است این گروه را به عنوان حزب سیاسی به رسمیت بشناسد.

طالبان هرچند تا حال در برابر پیشنهادات تازه حکومت جواب مثبت و یا منفی نداده‎اند اما به تازه‎گی جیمز متیس وزیر دفاع امریکا گفته‎است، برخی شاخه های کوچک طالبان علاقه مند گفتگوهای صلح اند.

از سوی دیگر محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح نیز چند روز پیش گفته‎است، سال ۱۳۹۷ یک سال پر دست آورد در بخش صلح خواهد بود.

اما با این همه برخی کارشناسان سیاسی افغان تعهدات حکومت در بخش صلح را در حد شعار خوانده و به آن به دیده شک می‎نگرند.

فیض محمد زلاند یکی از این کارشناسان می‎گوید، بزرگان حکومت وحدت ملی بارها چنین تعهدهای را به مردم کرده‎اند اما به گفته وی در عملی کردن آن حکومت تا حال کوتاه آمده است.

فیض محمد زلاند
فیض محمد زلاند

وی افزود:

"چنین اظهارات در شرایط کنونی بدون از کمپاین‎های انتخاباتی و فریب دهی نتیجه دیگری نمی‎تواند داشته باشد، حکومت وحدت ملی از آغاز این تعهد را کرده بود که در شش ماه صلح را حتمی خواهد کرد اما از آن شش ماه چهار سال گذشت اما سران حکومت تا هنوز از وعده‎های کمپاین‎های انتخاباتی خود بیرون نشده‎اند."

آقای زلاند می‎گوید، تا زمانی‎که روند صلح در کشور مردمی نشود، تلاش‎های جاری در این راستا نتیجه نخواهد داد.

به گفته وی، به مردم افغانستان ضرورت است که به جای باور به تعهدات حکومت، کمر خود را برای جنبش‎ها و حرکت‎های مردمی ببندند تا جهانیان را قانع سازند که صلح یک ضرورت افغان‎ها است و باید به آن لبیک گفته شود.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG