لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۴۷

مردم: ولسوالی پرچمن فراه تحت حاکمیت جبری ۱۴ ساله سه برادر قرار دارد


پرچمن از جمله ولسوالی‎های ولایت فراه است که از ۱۴ سال به این طرف اداره آن در اختیار افراد زورمند قرار دارد.

ولسوال، قوماندان امنیه و آمر امنیت ولسوالی پرچمن سه برادری اند که بالای مردم این ولسوالی به زور حاکمیت کرده و از آنان باج و عشر می‌گیرند.

شماری از باشنده‎گان این ولسوالی با بیان این مطلب می‎گویند که از دست ظلم و ستم آنان به ستوه آمده‎اند، اما کسی به صدای آنان گوش نمی‎دهد.

آنان با بیان این مطلب روز دوشنبه «۰۶ حمل ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفتند هرچند حکومت در این مدت تلاش‎های را انجام داده تا مسئولان این ولسوالی را تبدیل نماید، اما موفق نگردید.

به گفته آنان این سه برادر روز روشن را بالای مردم شب تاریک ساخته و هر آنچه دل‌شان می‎خواهد، انجام می‎دهند.

افغانستان
افغانستان

کریم عزیزی یک باشنده ولسوالی پرچمن که در حال حاضر در کندهار بسر می‎برد و یک تن دیگر که نمی‎خواهد از وی نام گرفته شود از ظلم‎های ولسوال، قوماندان امنیه و آمر امنیت ولسوالی پرچمن این‌گونه قصه می‎کنند:

"با من چنین از زور کار گرفته‎اند که مرا ۱۴ تا ۱۵ روز زندانی کردند و تا حدی مرا لت و کوب کردند که تا حال پاهایم درد می‎کنند و درست راه رفته نمی‎توانم. به همین گونه آن‎ها دلالانی دارند که از مردم باج گرفته و عشر جمع‌آوری می‎کنند."

"هیچ غم ما خورده نشده‎است، حالا که به شما هم می‎گویم فردا ما را می‎زنند و از ما جریمه می‎گیرند، از این که نگویم بهتر است. از دل ما خون می‌چکد کسی صدای ما را نمی‎شنود، پس چرا مشکل مردم را بیشتر بسازیم؟"

بر اساس معلومات مردم محل سلیم مبارز در اوایل حکومت حامد کرزی رئیس جمهور پیشین به حیث ولسوال پرچمن تعیین گردید و پس از مرگ وی پسرانش محمد داوود کرسی ولسوال، عبدالولی کرسی قوماندان امنیه و عبدالظاهر کرسی آمریت امنیت این ولایت را در قبضه‌شان گرفتند.

به‌گفته شماری از مردم این ولسوالی تعدادی از باشنده‎گان پرچمن که از دست ظلم و ستم این افراد به ستوه آمده مجبور شده‎اند که به مناطق و ولایات دیگر مهاجرت کنند.

آنان مسئولین ولسوالی پرچمن را در قتل، دادن سلاح به طالبان، دادن زنان بیوه در بدل پول، ساختن توطئه به مردم، ندادن اجازه به فعالیت شبکه‎های مخابراتی، سهم گرفتن در پروژه‎ها و شماری از اعمال نا روای دیگر متهم می‎کنند.

تلاش کردیم تا در مورد اتهام‎های وارد شده نظر افراد متهم و مقام ولایت فراه را نیز داشته باشیم، اما با وجود تلاش‎های زیاد موفق نشدیم.

مسئولان اداره مستقل ارگان‎های محل می‎گویند که پس از تحقیق در این مورد معلومات‌شان را با رادیو آزادی شریک می‎سازند.

نجیب دانش
نجیب دانش

اما نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت که در این مورد تحقیق کرده و اقدامات لازم را انجام می‎دهند.

آقای دانش می‌افزاید:

"ما یک بار این موضوع را تحقیق کنیم که این قوماندان چگونه و به چه اساس مقرر شده‎است و حالا هم فعالیت دارد یا خیر؟ زمانی‎که تحقیقات ما تکمیل گردد، ما بر اساس اصلاحات این‎ها نیز در روند آوردن تغییرات در قوماندانی‎های امنیه ولسوالی‎ها شامل خواهند شد."

باشنده‎گان ولسوالی پرچمن می‎گویند که دیگر تحمل‌شان به پایان رسیده و تأکید می‎کنند که هرگاه حکومت در این زمینه اقدامات لازم را انجام ندهد دست به تظاهرات خواهند زد.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG