لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۰

انتخابات و مبارزه با تروریزم محور اصلی بحث غنی و هیئت امریکایی بود


رهبران حکومت وحدت ملی پیش از چاشت روز پنجشنبه «۰۹ حمل ۱۳۹۶» با هیئت کانگرس ایالات متحده امریکا به رهبری نانسی پلوسی، در کابل دیدار کردند.

ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید برگزاری انتخابات و مبارزه با تروریزم محور اصلی گفتگو میان رئیس جمهور و هیئت کانگرس ایالات متحده امریکا بوده‎است.

شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افزود، در این دیدار روی انکشاف اقتصادی، برگزاری انتخابات، مبارزه با تروریزم، قاچاق مواد مخدر و نقش زنان در گفتگوهای صلح بحث و گفتگو شده‎است.

شاه حسین مرتضوی
شاه حسین مرتضوی

او افزود:

"در این دیدار از دستاوردهای حکومت ستایش شد، همچنان روی همکاری‎ها در بخش مبارزه علیه تروریزم، صلح، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری، همکاری‎های منطقه و همچنین انتخابات، مبارزه علیه فساد و مواد مخدر بحث و تبادل نظر شد."

۱۱ تن از اعضای کانگرس شامل این هیئت ۱۵ نفره می‎باشند.

آقای غنی در این دیدار گفته‎است، برگزاری انتخابات در اولویت کاری حکومت قرار دارد.

در اعلامیۀ ریاست جمهوری به نقل از محمد اشرف غنی آمده‎است، افغانستان تنها از طریق حکومت دموکراتیک می‎تواند اداره شود، زیرا به‌گفته وی نظام‎های دیکتاتوری و دیگر نظام‎ها تجربه شده و نتیجه ناکام داشته‎است.

در همین حال عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت از همکاری ایالات متحدۀ امریکا با افغانستان در عرصه‎های مختلف، ستایش کرده‎است.

خانم نانسی پلوسی رئیس هیئت کانگرس ایالات متحدۀ امریکا همچنان گفته‎است کشورش در راستای همکاری و مبارزه دوامدار بر ضد تروریزم متعهد است و منحیث متحد استراتژیک در کنار افغانستان باقی خواهد ماند.

همزمان با سفر این هیئت به کابل، آلیس ولز معین وزارت خارجه امریکا به‌خاطر گفتگو روی مبارزه با تروریزم وارد پاکستان شده‎است.

این سفرها در حالی صورت می‎گیرد که ازبکستان به تاریخ ۲۶ و ۲۷م ماه مارچ میزبان یک کنفرانس بین‌المللی در مورد ثبات افغانستان بود که روی همکاری‎‎های کشورهای منطقه مخصوصاً پاکستان برای ایجاد ثبات در افغانستان تأکید شد.

همچنان حکومت افغانستان خواستار گفتگوهای دولت با دولت با پاکستان شده‎است و ریاست اجرائیه گفته‎است، شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان به همین هدف به تاریخ ۶ اپریل به کابل سفر خواهد کرد.

در همین حال، برخی از اعضای هیئت اداری ولسی جرگه خواستار اقدامات جدی علیه پاکستان و طالبان از سوی امریکا اند.

عرفان الله عرفان
عرفان الله عرفان

عرفان‌الله عرفان نایب منشی ولسی جرگه چنین گفت:

"امیدوار هستم که سفرهای این مقامات امریکایی در افغانستان نسبت به گذشته متفاوت‌تر باشد و پاکستان وادار به همکاری در زمینه صلح در افغانستان شود و امریکا هم صادقانه در کنار مردم ایستاده شود."

این در حالیست که پس از برگزاری نشست تاشکند در باره افغانستان، وزارت خارجه امریکا اعلام کرده‎است که از طرح صلح حکومت افغانستان با جدیت حمایت کرده و برای پیروزی این طرح از هر تلاشی استفاده خواهند کرد.

  • جزئیات قبلی

رئیس جمهور غنی با اعضای کانگرس ایالات متحده امریکا در کابل دیدار کرد.

این هیئت ۱۵ نفری که ۱۱ تن آن اعضای کانگرس اند به رهبری نانسی پلوسی رئیس حزب دموکرات به کابل آمده‌است.

رئیس جمهور غنی در صفحه تویترش نوشته‌است، روی انکشاف اقتصادی، برگزاری انتخابات، مبارزه با تروریزم، قاچاق مواد مخدر و نقش زنان در گفتگوهای صلح با این هیئت بحث و گفتگو کرده‌است.

آقای غنی گفته‌است، برگزاری انتخابات در اولویت کاری حکومت قرار دارد.

در تویت آقای غنی آمده‌است، افغانستان تنها از طریق حکومت دموکراتیک می‌تواند اداره شود، زیرا به‌گفته وی، نظام دیکتاتوری و دیگر راه‌ها تجربه شده و نتیجه ناکام داشته‌است.

همزمان با سفر این هیئت به کابل، حکومت افغانستان خواستار گفتگوهای دولت با دولت با پاکستان شده‌است و از شاهد خاقان عباسی صدراعظم آن کشور به کابل دعوت شده‌است.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه در یک نشست خبری در کابل گفته‌است که صدراعظم پاکستان به تاریخ ۶ اپریل به کابل سفر خواهد کرد.

این در حالیست که پس از برگزاری نشست تاشکند در باره افغانستان، وزارت خارجه امریکا اعلام کرده‌است که از طرح صلح حکومت افغانستان با جدیت حمایت خواهد کرد و برای پیروزی این طرح از هر تلاشی استفاده خواهند کرد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG