لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۳۵

عوامل کاهش ارزش افغانی در برابر دالر امریکایی


هرچند از کاهش ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی به ویژه دالر امریکایی نگرانی‎های گوناگون نزد مردم ایجاد شده اما د افغانستان بانک می‎گوید واحد پولی افغانی هنوز هم در مقاسیه با واحد پولی کشورهای همسایه در موقف خوبی قراردارد.

افغانستان بانک می‎گوید، تطبیق بیشتر پروژه‎ها به افغانی و عرضه زیاد این واحد پولی سبب شده که تا حدی ارزش اش را از دست بدهد.

ایمل عاشور سخنگوی این بانک می‎گوید برخی فکتورهای دیگر نیز در کاهش ارزش افغانی نقش دارد اما وی این وضعیت را قابل نگرانی نمی‎داند.

عاشور این مسئله را مرتبط به وضعیت مارکیت عنوان می‎کند.

افغانی
افغانی

وی روز یکشنبه «۱۹حمل۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی افزود:

"ما مانند گذشته لیلام ما را برگذار می‎کنیم اما از سوی دیگر بودجه تصویب شده کارهای انکشافی آغاز شده و تادیات دولت در پروژه‎ها همه به پول افغانی است و عرضه زیاد افغانی سبب می‎شود تا ارزش پول افغانی تا حدی کاهش یابد."

عاشور می‎گوید، د افغانستان بانک برای ثبات نرخ افغان در برابر اسعار خارجی افغانی، دالر را به لیلام گذاشته و از تورم پولی یا انفلاسیون وارداتی جلوگیری می‎کند.

به اساس معلومات بانک مرکزی، تورم پولی مربوط به افغانستان در حدود چهار درصد بوده که در مقایسه با کشورهای منطقه چند برابر کم است.

این در حالیست که چند سال قبل، انفلاسیون پول کمتر از این بود و در آن زمان یک دالر از ۴۰ گرفته تا ۵۰ افغانی مبادله می‎شد.

در حال حاضر یک دالر امریکایی ۶۹ افغانی و ۸۰ پول مبادله می‎شود که به نقل از اتحادیه صرافان افغانستان در یک و نیم دهه گذشته ارزش پول افغانی این چنین کاهش نداشته‎است.

میر افغان صافی رئیس اتحادیه صرافان به رادیو آزادی گفت که برخی پالیسی‎ها که از سوی د افغانستان بانک طرح شده، سبب کاهش ارزش پول افغانی شده و اگر از سوی این بانک اقدامات صورت نگیرد، تاثیرات بیشتر بالای پول افغانی وارد خواهد شد.

سرای شهزاده
سرای شهزاده

از سوی هم داوود نیازی اگاه امور اقتصادی در کنار این همه دلایل می‎گوید که مسایل سیاسی نیز روی ارزش پول افغانی تاثیر می‎گذارد.

او افزود:

"ارزش افغانی در حال حاضر بیشتر به مسائل سیاسی ربط دارد چون پالیسی‎های که هم اکنون برای افغانی ساخته می‎شود از نگاه اقتصادی درست است و کدام رویداد بزرگ اقتصادی هم رخ نداده‎است که به دلیل آن افغانی ارزش اش را از دست بدهد."

نیازی می‎گوید برای اینکه کاهش ارزش پول افغانی روی وضعیت اقتصادی و زنده‎گی روزانه مردم تاثیر سو نگذارد، باید تولیدات زیاد و صادرات کم شود.

وی می‎گوید که ارزش بلند پول به سود کشورهای است که بیشتر واردات دارند و اگر ثبات پولی حفظ نشود، سطح فقر بلند رفته و زمینه برای انفلاسیون پولی مساعد می‎گردد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG