لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۶

دونالد ترمپ در یک قدمی تصمیم جدی در برابر رژیم سوریه


رئیس جمهور امریکا می‌گوید، در ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده، در واکنش به استفاده از سلاح کیمیاوی در سوریه، تصمیم بزرگ خواهد گرفت.

دونالد ترمپ در حالی باز هم روسیه را به‌خاطر حمله اخیر در سوریه مورد انتقاد قرار داد که درخواست‌ها برای واکنش‌های بین‌المللی بخاطر بحران سوریه افزایش یافته‌اند.

رئیس جمهور امریکا در حالی در نشستی در قصر سفید در مورد تصمیم‌اش به‌خاطر سوریه هشدار داد که شماری از مقام‌های ارشد نظامی به‌شمول جان بولتون مشاور تازه امنیت ملی آن کشور هم حضور داشت.

دونالد ترمپ روز دوشنبه گفت، شاید مسئولیت آنچه وی حمله ظالمانه علیه مردم بی‌گناه در شهرک دوما خواند، به عهده ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه باشد.

به‌گفته ترمپ، اگر پوتین این کار را کرده باشد، خیلی مشکل جدی خواهد شد و هر کسی چنین کرده باشد، بهایش را خواهد پرداخت.

رئیس جمهور امریکا افزود، اگر روسیه، سوریه و یا ایران، هر کدام این حمله را انجام داده باشند، از سوی امریکا پیدا خواهند شد.

دونالد ترمپ
دونالد ترمپ

دونالد ترمپ در آغاز نشست دوشنبه در قصر سفید، به خبرنگاران این گونه واکنش نشان داد:

"ما در مورد این همه تصمیم خواهیم گرفت، به‌خصوص در مورد سوریه. ما به زودی تصمیم خواهیم گرفت. به گمان اغلب تا پایان امروز. ما به این گونه بی‌رحمی اجازه داده نمی‌توانیم."

از جانب دیگر کرملین می‌گوید، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه در یک تماس تیلیفونی به انگلا مرکل صدراعظم جرمنی گفته که چنین تحریک‌ها و پخش این گونه آوازه‌ها برایش قابل پذیرش نیست.

در اعلامیۀ کرملین هم‌چنان آمده که هر دو رهبر روی وضعیت سوریه تبادل نظر کردند و روی اتهام‌های برخی از کشورهای غربی در خصوص استفاده از اسلحه کیمیاوی توسط رژیم سوریه تماس گرفتند.

در عین حال وزارت خارجه امریکا گفته که در اسلحه کیمیاوی استفاده شده در شهرک دوما، مواد فلج کننده اعصاب نیز شامل بود، اما این وزارت افزوده که تا هنوز نمی‌تواند مشخص سازد که کدام نوع مواد کیمیاوی در اسلحه استفاده شده بود.

به‌گفته وزارت خارجه امریکا، نیروهای حکومت سوریه به‌شمول روسیه و ایران، به ناظران و محققان بین‌المللی اجازه نمی‌دهند که برای بررسی از محل رویداد بازدید کنند.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا
جیمز متیس وزیر دفاع امریکا

در این میان جیمز متیس وزیر دفاع امریکا روز دوشنبه گفت که کشورش در واکنش به استفاده از مواد مشکوک زهرآگین در سوریه که بیش از ۴۰ کشته برجا گذاشت، احتمال حمله هوایی بر نیروهای وفادار به حکومت آن کشور را رد نمی‌کند.

از سوی دیگر ترزا می صدراعظم بریتانیا روز دوشنبه گفت، اگر شواهد ثابت کند که نیروهای حکومتی سوریه مسئول حمله کیمیاوی بر شهرک دوما بوده‌اند، علاوه بر نیروهای این کشور، کسانی‌که از رهبری بشار اسد حمایت می‌کنند نیز مسئول شناخته می‌شوند.

سوریه و متحدان کلیدی‌اش یعنی ایران و روسیه، گزارش‌ها در مورد استفاده از سلاح کیمیاوی در دوما را رد می‌کنند و آن را ساخته‌گی می‌دانند.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه این ادعا‌ها را تحریک کننده خوانده و گفته‌است، متخصصان نظامی روسیه، هیچ‌گونه نشانۀ از گاز زهرآگین کلورین و یا کدام ماده کیمیاوی دیگر را پیدا نکرده‌اند.

رهبران فرانسه و جرمنی هم تأکید کرده‌اند که علیه عاملان حمله کیمیاوی در شهرک دومای سوریه، واکنش مشترک و قوی نشان خواهند داد.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG