لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۹

منبع: هیچ یک از رهبران طالبان در پاکستان بازداشت نشده‌اند


برخی از منابع معتبر در حکومت افغانستان این گفته‌های ملا عبدالسلام ضعیف را نادرست می‌خوانند که گویا شماری از رهبران طالبان مسلح به تازه‌گی در پاکستان بازداشت شده‌اند.

یک منبع مؤثق در حکومت افغانستان که به علت حساس بودن موضوع نخواست از وی نام گرفته شود روز سه‌شنبه «۲۱ حمل ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که پاکستان به تازه‌گی کدام رهبر طالبان را بازداشت نکرده‌است.

این منبع می‌گوید که سخنان در باره بازداشت رهبران طالبان در پاکستان به‌خاطر کاهش فشارهای جهانی بر آن کشور بیان می‌شود و واقعیت ندارد.

در این حال محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه می‌گوید که اگر خبر بازداشت شماری از رهبران طالبان در پاکستان درست باشد، این به معنی عدم همکاری اسلام‌آباد با پروسه صلح افغانستان است.

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان
محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان

وی افزود:

"اگر همچو یک موضوع واقعیت داشته باشد صد در صد بر پروسه صلح و امیدواری که دولت افغانستان در پروسه صلح از حکومت پاکستان داشت تأثیرات منفی بر جا می‌گذارد، این باید درس عبرت برای طالبان باشد و به یاد داشته باشند که با سرنوشت طالبان دیگر دچار خواهند شد."

ملا عبدالسلام ضعیف سفیر رژیم طالبان در اسلام‌آباد به تازه‌گی گفته‌است که برخی از رهبران ارشد طالبان در پاکستان بازداشت شده‌اند.

ملا عبدالسلام ضعیف سفیر رژیم طالبان در اسلام‌آباد
ملا عبدالسلام ضعیف سفیر رژیم طالبان در اسلام‌آباد

آقای ضعیف در مصاحبه با روزنامه دیلی تایمز گفته‌است که اسلام‌آباد فشارها بر طالبان را افزایش داده، اما وی تأکید کرده که طالبان در برابر فشارهای پاکستان تسلیم نمی‌شوند.

این در حالیست که حکومت افغانستان مذاکرات بی‌قید و شرط را با طالبان پیشنهاد کرده، اما این گروه تا هنوز پاسخ روشن و رسمی به این خواست نداده‌است.

در سال‌های گذشته نیز برخی از چهره‌های مطرح طالبان در پاکستان کشته و بازداشت شده‌اند و گفته شده که طالبانی در آن کشور دستگیر و یا به قتل رسانیده شده که تمایل به گفتگو با حکومت افغانستان داشته‌اند.

ودیر صافی استاد علوم سیاسی در پوهنتون کابل می‌گوید که پاکستان هرگز نمی‌خواهد که طالبان بدون اجازه آن کشور با حکومت افغانستان مذاکره کنند.

ودیر صافی استاد علوم سیاسی در پوهنتون کابل
ودیر صافی استاد علوم سیاسی در پوهنتون کابل

وی گفت:

"پاکستان هیچ وقت نمی‌خواهد که بدون اجازه «آی، اس، آی» و اردوی آن کشور کدام طالب با افغانستان در تماس شود و یا مذاکرات صلح را انجام دهد، این بر پروسه صلح و طالبانی تأثیر منفی می‌گذارد که خواهان صلح هستند و حاضر هستند به میز مذاکره بیایند."

طالبان در مورد خبر بازداشت شماری از رهبران‌‌شان در پاکستان تا هنوز ابراز نظر نکرده‌اند.

حکومت افغانستان همواره گفته‌است که رهبران طالبان در پاکستان بود و باش دارند و همکاری اسلام‌آباد در پروسه صلح یک امر حتمی است، اما یکی از شکایت‌های مقامات افغان اینست که پاکستان تا هنوز این همکاری را انجام نداده‌است.

حالا دیده شود که با سفر اخیر صدراعظم آن کشور به کابل و تعهدات تازه‌اش پیشرفت‌ها در این زمینه چگونه خواهد بود.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG