لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۵:۴۲

عکس‌العمل روسیه و عملکرد متحدان امریکا علیه حمله قریب‌الوقوع نظامی بر سوریه چیست؟


در عکس‌العمل به یک حمله مظنون کیمیاوی که اخیراً در نزدیک دمشق صورت گرفت و در نتیجه آن ده‎ها فرد ملکی کشته شدند، رئیس جمهور امریکا از یک حمله قریب‌الوقوع راکتی بر سوریه خبر داده‎است.

  • نظر سرمنشی سازمان ملل‌متحد و جیمی کارتر رئیس جمهور سابق امریکا در این مورد چیست؟
  • عکس‌العمل روسیه و عملکرد متحدان امریکا در این مورد چگونه بوده‎است؟

سرمنشی سازمان ملل‌متحد می‎گوید، یازدهم اپریل نگرانی‌اش را در مورد تهدیدهای ناشی از بن بست جاری با سفرای کشورهای دارای حق ویتو در شورای امنیت سازمان ملل‌متحد، در میان گذاشته‎است.

نشانه های حمله کیمیاوی در سوریه
نشانه های حمله کیمیاوی در سوریه

آنتونیو گوترش می‎گوید، وی در صحبت با این سفرا، روی جلوگیری از خارج شدن وضعیت از کنترول، تأکید کرده‎است.

کشورهای ایالات متحده امریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین دارای حق ویتو در شورای امنیت سازمان ملل‌متحد اند.

این در حالیست که جیمی کارتر (Jimmy Carter) رئیس جمهور سابق امریکا در یک مصاحبه با آژانس خبری اسوشیتد پرس از دونالد ترمپ خواسته‎است، تا امریکا را در صلح نگهداشته، در مورد آزمون‎های موجود با کوریای شمالی، روسیه و یا سوریه مبالغه نکرده، آن‎ها را تشدید نکند.

کارتر ۹۳ ساله گفته‎است:

"حتی یک حمله منفرد با راکت‎های غیر متعارف مانند آنچه که به نظر می‎رسد دونالد ترمپ در عکس‌العمل به حمله مظنون کیمیاوی روی آن غور می‎کند، زمانی‎که دو قدرت اتمی در آن دخیل باشند، می‎تواند یک چیز خطرناک باشد و از کنترول خارج شود."

جیمی کارتر
جیمی کارتر

رئیس جمهور سابق امریکا گفته‎است:

"امیدوارم تا وی (دونالد ترمپ) عمیقاً درک کند، مانند آنچه که من و سایر رؤسای جمهور امریکا کردیم که هر نوع برخورد اتمی می‎تواند یک فاجعه را برای همه بشریت در قبال داشته باشد."

ترمپ یازدهم اپریل گفت، در انتقام به یک حمله مظنون کیمیاوی که در شهر دوما در حومه شهر دمشق صورت گرفت و در نتیجه آن حداقل ۴۳ فرد ملکی کشته شدند، یک حمله راکتی بر سوریه قریب‌الوقع است.

برخی مقامات ارشد روسیه به‌شمول سفیر مسکو در سازمان ملل‌متحد نیز خواستار احتیاط در این زمینه شده، در مورد عواقبت خیلی ناگوار این حرکت هشدار داده‎است.

این در حالیست که برخی مقامات امریکایی و روسیه گفته‎اند، انتظار دارند "عقل سلیم" پیروز شده و از خارج شدن اوضاع از کنترول جلوگیری کند.

نیروهای فرانسوی و بریتانیایی تحت‌البحری‎ها و قوای رهبری شده ضد راکتی بحری‌شان را در منطقه شرقی بحیره مدیترانه در فاصله حمله به سوریه جابه‌جا کرده‎اند.

به نظر می‎رسد این حرکت در آماده‎گی برای حمله به سوریه گرفته شده‎است.

XS
SM
MD
LG