لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۵۵

در دو روز گذشته حدود ۱۳ هزار تن برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‎اند


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‎گوید که در دو روز گذشته نزدیک به ۱۳ هزار تن در مراکز ثبت نام رأی دهنده‎گان برای شرکت در انتخابات آینده خود را ثبت کرده‎اند.

مسئولان این کمیسیون با ابراز خوشبینی از آغاز این روند می‎گویند تا کنون این پروسه در سراسر افغانستان به صورت موفقانه به پیش رفته‎است.

سید حفیظ‌الله هاشمی یک کمیشنر این کمیسیون روز دوشنبه «۲۷ حمل ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی ابراز امیدواری کرد که این رقم در روزهای آینده بیشتر گردد.

هاشمی گفت:

"با وصف که آگاهی کم بود و پروسه‎های انتخاباتی در سال ۲۰۱۴ صدمه دیده بودند، مردم در همه مراکز آمدند و ثبت نام کردند. هرچند ما توقع داشتیم که مردم بیشتر شرکت کنند، اما بازهم در حدود ۱۲۷۰۰ تن خود را تا شام روز گذشته ثبت نام کردند."

در عین حال آقای هاشمی می‎پذیرد که پروسه به کندی پیش می‎رود و آنان تلاش می‎کنند تا رقم ثبت نام مردم در مراکز ثبت نام رأی‌دهنده‎گان در روزهای آینده بیشتر گردد.

کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه هفته جاری روند ثبت نام رأی‌دهنده‎گان را با گشایش ۱۴۱۹ مرکز در سراسر افغانستان آغاز کرد، اما آقای هاشمی می‎گوید از این میان ۴۴ مرکز به سبب نا امنی باز نشده‎اند.

رئیس جمهور غنی، رئیس اجرائیه حکومت و برخی دیگر از مقامات حکومتی در روز آغاز روند ثبت نام رأی دهنده‎گان، ثبت نام کردند و روی برگزاری انتخابات شفاف در کشور تأکید کردند.

این در حالیست که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‎ها را ۲۸ میزان سال روان اعلام کرده‎است.

اما بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا (تیفا) با آن‎که از آغاز این پروسه استقبال می‎کند، اما انتقاد دارد که به سبب مشکلات موجود در این روند حضور مردم کمرنگ بوده‎است.

نعیم ایوب زاده
نعیم ایوب زاده

محمد نعیم ایوب‌زاده رئیس این نهاد در صحبت با رادیو آزدی در مورد گفت:

"یافته‎های ما بیانگر این است که مردم تا حال بسیار سهم نگرفته و بعضی از محلات درست هماهنگی نشده و حتی در روز اول باز نشده‎است و مسئله دیگر اینست که آگاهی دهی درست صورت نگرفته‎است مردم در جریان نبودند."

ثبت نام رأی دهنده‌گان بر بنیاد تذکره تابعیت و با چسپاندن کاغذ حاوی معلومات بالای تذکره، صورت می‌گیرد که این مسئله سبب نگرانی شماری از مردم مناطق نا امن شده‎است.

اما مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات این شیوه را برای جلوگیری از تقلب در انتخابات مهم خوانده و بر علمی شدن آن تأکید می‎کنند.

از سوی هم برخی از محققین بخش انتخابات می‎گویند این پروسه بدون آماده‎گی کامل از سوی کمیسیون مستقل انتخابات آغاز شده و باید حضور مردم بیشتر می‎بود.

جان داد سپین غر
جان داد سپین غر

جانداد سپین غر یکی از این محققین در مورد به رادیو آزادی گفت:

"حد اقل باید از ۱۰ هزار نفر بیشتر ثبت شود و حد اقل تا ۲۰ هزار نفر ثبت شود این نشان می‎دهد که نقایص وجود دارد هم در آگاهی عامه و هم در پروسه تخنیکی آماده‎گی‎های لازم صورت نگرفته‎است."

وی تأکید می‎کند که برای سریع شدن این روند باید با احزاب سیاسی هماهنگی بیشتر صورت گیرد تا آنان مردم را برای رفتن به مراکز ثبت نام تشویق کنند.

اما مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‎گویند آنان در خصوص آغاز روند ثبت نام رأی دهنده‎گان آماده‎گی کامل داشته و جلسات را با احزاب سیاسی و نهادهای ناظر انتخاباتی برگزار کرده و در این خصوص با آنان مشوره کرده‎اند.

این کمیسیون از تمام نهادهای ناظر انتخاباتی، احزاب سیاسی و مردم می‎خواهد تا برای پیشبرد بهتر این پروسه با کمیسیون همکاری کنند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG