لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۸

مقامات روسی: یک تیم متخصصان اسلحه کیمیاوی تحقیق خود را در سوریه آغاز می‌کند


مقامات روسی می‎گویند، قرار است یک تیم بین‌المللی از متخصصان امور اسلحه کیمیاوی امروز به شهرک دوما منطقه غوطه شرقی سوریه رسیده و در مورد حمله مظنون کیمیاوی تحقیقات کند که ادعا شده‎ از سوی حکومت بشار اسد صورت گرفته‎است.

رئیس اداره جهانی نظارت از اسلحه کیمیاوی دیروز گفت، به ناظرین اجازه ورود به محل حادثه کیمیاوی در دوما داده نشده‎است.

احمد اوزومکو سکرتر جنرال این اداره گفت:

"تیم تحقیقاتی ما تا حال در دوما مستقر نشده‎است."

اوزومکو به یک جلسه اضطراری که در مقر این نهاد در هاگ هالند دایر شده بود گفت، مقامات سوریه و روسیه به تیم تحقیقاتی اداره نظارت از سلاح کیمیاوی گفته‎اند که راه‎های دوما مشکلات امنیتی دارند و قبل از آن‎که کسی برای انجام تحقیقات به محل مستقر شود، روی این مشکلات باید کار شود.

سوریه
سوریه

ایگور کریلوف رئیس واحد محافظتی رادیولوژیک، بیولوژیک و کیمیاوی روسیه دیروز در یک کنفرانس خبری در سفارت روسیه در هاگ به خبرنگاران گفت، هنوز هم مشکلاتی در راه‎های که به دوما می‎انجامند موجودند و امروز سه شنبه این راه‎ها از سوی کارمندان خدمات امنیتی ملل‌متحد کنترول خواهند شد و به روز چهارشنبه متخصصان اداره نظارت از اسلحه کیمیاوی به محل دست خواهند یافت.

در این حال هدر ناوئرت یکی از سخنگویان وزارت خارجه امریکا در مورد کندی در آغاز تحقیقات این هیئت در مصاحبه با تلویزیون الحره گفته‎است:

"ما می‎خواهیم این هیئت وارد منطقه شود، البته که این یک نهاد بی‌طرف و مستقل است که کشورهای زیاد به‌شمول امریکا به آن اتکا دارد. ما دیده‎ایم که روسیه تلاش داشته راه این هیئت به دوما را مسدود سازد و ادعا دارد که مسدود نساخته‎است، ولی آن‎ها تلاش داشته‎اند راه را مسدود ساخته و موضوع را پیچیده‌تر سازند."

در حمله مظنون کیمیاوی هفتم اپریل در دوما ۴۳ تن کشته شدند که به‌گفته سازمان صحی جهان، قربانیان از گاز کیمیاوی خفه شده‎اند.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه در پاسخ به این حملۀ مظنون کیمیاوی، حملات هوایی را بر ساختمان‎های حکومتی سوریه به تاریخ چهاردهم اپریل انجام دادند.

رسانه‎های حکومتی سوریه امروز گزارش دادند که قوای دفاع هوایی سوریه چندین راکت فیر شده بر ولایت مرکزی حمص را خنثی نموده سقوط داده‎اند، ولی چند ساعت بعد از این ادعا پا کشیده شد.

تلویزیون دولتی سوریه گفت، سیستم دفاعی این کشور هشدار غلط داده‎است.

یک ملیشۀ طرفدار حکومت سوریه به شرط افشا نشدن نامش به رویترز گفت، این هشدار نادرست سیستم دفاعی هوایی سوریه در نتیجه یک حمله مشترک الکترونیکی اسرائیل و امریکا که سیستم رادار سوریه را هدف قرار دادند، به صدا درآمد.

سوریه
سوریه

چند ساعت قبل از این اظهارات مقامات سوریه، هیتر بب سخنگوی پنتاگون گفت ایالات متحده و شرکایش کدام عملیاتی را در حمص انجام نداده‎اند.

متخصصین اداره نظارت از سلاح کیمیاوی در اخیر هفته گذشته به هدف تحقیقات در مورد حمله مظنون اخیر کیمیاوی وارد سوریه شدند، ولی تا امروز به آن‎ها اجازه دسترسی به دوما داده نشده‎است.

نماینده امریکا در این اداره دیروز گفت، روسیه شاید به هدف خدشه‌دار ساختن کار اداره نظارت از سلاح کیمیاوی، شواهد را از محل حادثه برداشته و محل را پاکسازی کرده باشد.

XS
SM
MD
LG