لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۵۳

نگرانی مشرانو جرگه از افزایش خرید و فروش تذکره تابعیت!


Afghanistan – Afghan ID card (Tazkara), 01Oct2012

مشرانو جرگه افغانستان از افزایش خرید و فروش تذکره تابعیت در کشور ابراز نگرانی می‌کنند.

در نشست عمومی روز سه‌شنبه «۰۸ جوزای ۱۳۹۷» مشرانو جرگه برخی از سناتوران ادعا کردند که بر اساس برخی شواهد و اظهارات، شماری از مردم تذکره می‌فروشند و برخی کاندیدهای احتمالی آن را خریداری می‌کنند.

محمد آصف صدیقی معاون دوم این جرگه که در نشست عمومی صحبت می‌کرد تذکره فروشی را هویت فروشی خوانده گفت، باید جلو این کار گرفته شود.

محمد آصف صدیقی
محمد آصف صدیقی

وی می‌گوید:

"ما شاهد این هستیم که امروز فروش تذکره بی‌حد زیاد شده، من افسوس به حال آن افغانی می‎کنم که تذکرۀ هویت یک افغان است و چطور می‌تواند هویت خود را در بدل پنج‌صد یا یک هزار افغانی به فروش برساند، زمانی‌که کسی تذکره خود را به فروش برساند، بعداً چگونه بالای آن کاندید که وکیل می‌شود انتقاد کند، ما باید اصلاحات را از خود آغاز کنیم."

نفیسه سروری یکی از اعضای دیگر این جرگه می‌گوید، خرید و فروش تذکره مانع راه‌یابی اشخاص شایسته و کارکن به ولسی جرگه خواهد شد.

به‌گفته وی، با این کار بیشتر افراد زورمند و پولدار به این جرگه راه خواهند یافت.

این در حالیست که در انتخابات ۲۸ میزان امسال رأی‌دهنده‌گان از تذکره تابعیت که روی آن از سوی کمیسیون انتخابات استیکر چسپانده می‎شود، استفاده خواهند کرد.

هم‌چنان آن‌هایی که برای کاندیداتوری به ولسی جرگه درخواست می‌دهند باید نمبر‌های استیکر یک هزار رأی دهنده را با خود داشته باشند.

کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این گفته‌است، خرید و فروش تذکره تقلب است و کسانی‌که به این عمل مبادرت می ورزند به سارنوالی معرفی خواهند شد.

حفیظ‌الله هاشمی یک عضو این کمیسیون گفته‌است، کسانی‌که در ولسی جرگه خود را کاندید می‌کنند، اگر ثابت شود که تذکره خریداری کرده‌اند، نام‌شان از لیست حذف خواهد شد.

در همین حال محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه که ریاست جلسه روز سه‌شنبه را به عهده داشت گفت، در کنار خرید و فروش، از سوی برخی‌ها تلاش صورت می‌گیرد تا در انتخابات از تذکره‌های جعلی نیز استفاده کنند.

محمد علم ایزدیار
محمد علم ایزدیار

وی افزود:

"من امیدوار هستم که نظارت جدی صورت گیرد و بررسی شود و از تقلب تذکره‌های تابعیت جلوگیری صورت گیرد."

تلاش کردیم در این باره نظر اداره مرکزی ثبت احوال نفوس را داشته باشیم، اما روح‌الله احمدزی سخنگوی این اداره به تماس رادیو آزادی جواب نداد.

اما آقای احمدزی پیش از این به برخی رسانه‌ها گفته‌است، ادعا‌ها در باره تذکره‌های جعلی بررسی خواهند شد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG