لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۰ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۵

شورای عالی صلح افغانستان از سخنان اخیر امام مسجد نبوی استقبال کرد!


شورای عالی صلح افغانستان از سخنان اخیر امام مسجد نبوی استقبال کرده و حمایت وی را از گفتگو های صلح در افغانستان اثر گذار میداند.

بدنبال حمایت امام مسجد نبوی از نشست اخیر جهان اسلام در عربستان سعودی، اکنون شورای عالی صلح افغانستان از تاثیر گذاری عمیق این سخنان بالای طالبان مسلح سخن می‌زند.

محمد امین وقاد عضو رهبری این شورا روز شنبه «۲۳ سرطان ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت این صحبت‌ها نشان می‌دهد، گروه‌های که دعوای اسلام را دارند پس باید مذاکره کنند نه جنگ.

محمد امین وقاد
محمد امین وقاد

او افزود:

"این پیام معنی آن‌را دارد که کسی دعوای اسلام را می‌کند پس باید به مذاکره تن دهد نه جنگ، این خیلی تاثیر دارد و ما استقبال می کنیم و انشالله طالبان هم بهره برداری مثبت کنند."

به گفته وی، نشست اخیر جهان اسلام در عربستان و حمایت امام مسجد نبوی از این نشست تاثیر مستقیم در جبهات جنگی طالبان می‌گذارد و بسیاری جنگویان این گروه جنگ را ترک خواهند کرد.

وی افزود نشست جهان اسلام آخرین فرصت به طالبان است و سرکشی از فیصله این نشست، طالبان را در انزوا قرار خواهد داد.

این در حالیست که سه روز پس از پایان نشست عالمان جهان اسلام در عربستان سعودی که در آن جنگ در افغانستان ناروا اعلام شد، امام مسجد نبوی، از این موقف عالمان جهان اسلام پشتیبانی کرده‌است.

شیخ عبدالباری الثبیتی، در خطبۀ نماز جمعه گفته است که او می‌خواهد جنگ و خون‌ریزی در افغانستان پایان یابد.

مسجد نبوی، یکی از سه مسجد مهم مسلمانان شناخته می‌شود که آرامگاه پیامبر اسلام در آن واقع شده‌است.

پیش از آن، نماینده‌ها و عالم دین از ۴۳ کشور اسلامی، روزهای سه شنبه و چهار شنبۀ هفته گذشته در عربستان گردهم آمدند و جنگ افغانستان را ناورا اعلام کردند.

آنان، در پایان نشست دو روزۀ شان در شهر مکه، اعلامیه‌یی صادر کردند و در آن از دولت افغانستان و گروه طالبان خواستند تا روند گفتگوهای صلح را آغاز نمایند و به بحران فعلی در کشور خاتمه دهند.

گروه طالبان شام چهارشنبه با نشر یک خبرنامه، اعلامیۀ عالمان جهان اسلام را رد کردند.

خواستیم در باره سخنان امام مسجد نبوی نیز موقف این گروه را داشته باشیم اما با تماس های مکرر موفق نشدیم.

در همین حال شورای عالمان کابل از طالبان مسلح می‌خواهد که این خواست حرمین شریفین و امام مسجد نبوی را بپذیرند.

بصیر حقانی رئیس این شورا به رادیو آزادی چنین گفت:

"حرمین شریفین، مدینه منوره و مکه معظمه جای وحی، زادگاه رسول الله (ص) نزول قرآن و روضه مبارکه رسول الله "ص" است و باید طالبان بفهمند وقتی حرمین شریفین بالای آن‌ها صدا می‌کند لازم است که لبیگ بگویند."

وی همچنان تاکید دارد که باید به‌خاطر کشاندن طالبان به میز مذاکره بالای پاکستان فشار بیشتر وارد شود.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG