لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۵۸

پاکستان از همکاری‌های اقتصادی این کشور با چین دفاع کرد


حکومت پاکستان، از همکاری‌های اقتصادی این کشور با چین دفاع کرده گفته است، اخیراً گزارش‌های مشاهده می‌شود که قابلیت دهلیز اقتصادی چین-پاکستان را مورد سؤال قرار داده اند.

در این گزارش‌ها ادعا شده است که "این دهلیز اقتصادی یک قرضه غیر قابل تحمل را برای پاکستان در قبال خواهد داشت."

در اعلامیۀ هشتم اگست حکومت پاکستان، این گزارش‌ها یک‌جانبه و بر اساس اظهارات افراد غیر مسئول خوانده شده است که یا در مورد دهلیز اقتصادی چین-پاکستان آگاهی ندارند و یا هم محرک آن‌ها انگیزه‌های داخلی است.

دهلیز اقتصادی چین-پاکستان (CPEC) پلان جاه‌طلبانه چین به‌خاطر اعمار زیربناهای اقتصادی، عمدتاً در بخش انرژی و ترانسپورت در پاکستان است که منطقه شین جینگ (Xinjiang) غرب چین را از طریق پاکستان با بحیره عرب وصل می‌کند.

CPEC
CPEC

​دهلیز اقتصادی چین-پاکستان بخشی از پروژه "یک کمربند، یک راه" چین محسوب می‌شود که به سرمایه‌گذاری یک تریلیون دالر امریکایی به‌خاطر احیای راه‌های کهن از طریق اعمار خطوط ریل و راه‌های بحری عملی خواهد شد که آسیا را با اروپا وصل می‌کند.

در اعلامیۀ حکومت پاکستان همچنان گفته شده است که سرمایه‌گذاری دهلیز اقتصادی چین-پاکستان (CPEC) توسط بانک‌ها و سرمایه‌گذاران چین تدارک شده و هیچ‌گونه مکلفیت قرضه را برای پاکستان در قبال ندارد.

بر اساس گزارش آژانس خبری فرانس پرس، این جزئیات بعد از آن ارائه شد که مایک پامپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا در ماه جولای سال جاری میلادی در مورد این که اسلام‌آباد از قرضه‌های صندوق وجهی بین‌المللی برای پرداختن قرض‌هایش به چین استفاده خواهد کرد، ابراز نگرانی کرد، به کشوریکه ایالات متحده امریکا درگیر جنگ تجارتی با آنست.

اسد عمر که احتمال دارد در حکومت آیندۀ پاکستان به حیث وزیر اقتصاد این کشور تعیین شود، هفتم اگست اعلان کرد که تصمیم در مورد احتمال قرضه از صندوق وجهی بین‌المللی در اخیر ماه سپتمبر اتخاذ خواهد شد.

XS
SM
MD
LG