لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۴۴

وزرای دفاع و خارجه امریکا در دهلی جدید با همتاهای هندی‌ شان دیدار و گفتگو کردند


وزرای دفاع و خارجه امریکا امروز در دهلی جدید با همتاهای هندی‌ شان دیدار و گفتگو کردند.

دو کشور توافقی را امضا کردند که راه را برای خرید وسایل حساس نظامی امریکایی از سوی هند هموار میسازد.

مایک پومپیو وزیر خارجه و جیمز متیس وزیر دفاع امریکا امروز در دهلی جدید با همتایان هندی‌شان سوشما سوارج و نیرمالا سیتارامان روی مسایل امنیتی و استراتژیک میان دو کشور صحبت‌های مفصلی داشتند.

مایک پومپیو بعد از این ملاقات به خبرنگاران گفت:

"هند و ایالات متحده به حیث دو دموکراسی بزرگ جهان توسط ارزش‌های مشترک ما با همدیگر عمیقاً پیوند دارند. ما مسولیت داریم که روابط آزاد و باز هندو- پسیفیک را انکشاف دهیم که ارزش‌های مشترک مارا منعکس می‌سازد، حاکمیت قانون، حاکمیت ملی، حکومتداری خوب، حفاظت از آزادی‌ها و حقوق اساسی، روابط آزاد و عادلانه تجارتی و حل صلح آمیز نزاع‌های زمینی و بحری."

مایک پومپیو
مایک پومپیو

این دیدار مسمی به دو جمع دو یعنی ملاقات مقامات ارشد نظامی و دیپلوماتیک دو کشور در گذشته دوبار معطل شده بود.

واشنگتن در سال ۲۰۱۶ هند را شریک بزرگ دفاعی‌اش عنوان کرد.

جیمز متیس امروز بعد از دیدار با مقامات هندی گفت:

"ما به همکاری‌های خود ادامه خواهیم داد تا نقش هند را به حیث یک شریک بزرگ دفاعی گسترش و تقویت بخشیده و به سطح برسانیم که مساوی باشد با روابط امریکا با نزدیکترین متحدینش."

خانم نیرمالا سیتارامان وزیر دفاع هند نیز روی تقویت شراکت دو کشور تاکید نموده گفت، که دو کشور در ایجاد توانایی‌های دفاعی در وسیع‌ترین معنای کلمه با همدیگر شریک اند.

او افزود:

"ما در ملاقات امروزی روی قصد خود به همکاری از هر راه ممکن برای یقینی سازی صلح و ثبات و هم درک امیدهای مردمان ما برای ادامهء رشد اقتصادی، رفاه و انکشاف تاکید کردیم. ما همچنان در بخش مبارزه برضد تهدید دوامدار تروریزم و دیگر تهدیدات مشترک امنیتی همکاری می‌کنیم."

وزیر دفاع هند
وزیر دفاع هند

در جلسه امروز در دهلی جدید ایالات متحده و هند توافقی را در مورد ارتباطات مصئون نظامی امضأ کردند که می‌تواند راه را برای فروش وسایل حساس نظامی امریکا به هند هموار بسازد.

دو جانب همچنان روی ایجاد تماس‌های مستقیم تیلیفونی میان دیپلوماتان ارشد‌ شان و تمرینات مشترک نظامی در ساحل شرقی هند توافق کردند که سال آینده به راه خواهد افتاد.

ایالات متحده در هفته‌های اخیر نگرانی‌اش را در مورد خرید سیستم مدرن دفاعی راکت‌های زمین به هوای اس ۴۰۰ از روسیه ابراز داشته است.

امریکا به هند گفته است روی این اقدام‌اش غور کند زیرا چنین معامله با شرکت‌های سلاح سازی روسی می‌تواند به دلیل تحریمات موجود بر روسیه، منتج به پرداخت جریمه شود.

هند گفته است اگر این توافق با روسیه نهایی شد از امریکا خواهان یک پیشنهاد خاص برای لغو آن خواهد شد.

XS
SM
MD
LG