لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۰۹

روز یکشنبه آینده انتخابات پارلمانی در منطقه خودمختار کردستان عراق برگزار می‌شود


قرار است روز یکشنبه آینده انتخابات پارلمانی در منطقهء خودمختار کردستان عراق برگزار شود.

از مدت یکسال به اینسو بعد از یک همه پرسی، کردستان عراق با ناآرامی ها و تنش ها با حکومت مرکزی مواجه است.

به تاریخ بیست و پنجم سپتمبر سال گذشته میلادی در نتیجه یک همه پرسی، اکثریت قاطع ۹۳ درصد باشنده‌گان کردستان عراق به استقلال آن منطقه رای دادند.

ولی مسعود بارزانی رهبر این منطقه اعلان کرد که فوراً از عراق اعلان جدایی نمی‌کند و روی برخی مسایل جنجال برانگیز با حکومت مرکز آن کشور مذاکره خواهد کرد.

مسعود بارزاني
مسعود بارزاني

حکومت مرکزی عراق نتایج همه پرسی در منطقه خودمختار کردستان آن کشور را رد کرده، آن را غیر قانونی خواند و هشدار داد که از هرنوع تهدید در برابر وحدت عراق جلوگیری خواهد کرد.

حیدرالعبادی صدراعظم عراق تاکید کرد که قانون اساسی این کشور در تمام مناطق عراق به شمول کردستان تطبیق شده و با مقامات کردستان براساس نتایج همه پرسی انجام شده در آن منطقه، گفتگو نخواهد کرد.

به نوشته آژانس خبری فرانس پرس، ترکیه و ایران همسایه‌های عراق هم با نتایج همه پرسی در منطقه خودمختار کردستان ابراز مخالفت کردند، چون این دو کشور نگرانی از آن دارند که آزادی خواهی کردهای عراق به کردهای مقیم آن کشورها نیز گسترش خواهد یافت.

حکومت مرکزی عراق در یک اقدام سریع ارتباط هوایی منطقه کردستان آن کشور را با خارج قطع کرد، کنترول منطقه سرشار از نفت کرکوک را در دست گرفت و همه مناطقی نفت خیز و تولیدات نفت تحت کنترول کردها را تصرف کرد.

رهبران کردها با در نظرداشت وضعیت در آن منطقه، یک گام قدم به عقب نهاده با تعلیق نتایج همه پرسی در مورد استقلال کردستان، تقاضای آتش بس فوری با نیرو های اردوی عراق را کردند.

به نوشته آژانس خبری فرانس پرس، کردهای عراق که از دشواری های اقتصادی صدمه دیده اند، با ابراز اندوه از موقف رهبران شان، برضد احزاب سیاسی آن منطقه به تظاهرات آغاز کردند که در نتیجه آن تعدادی کشته و شماری نیز زخمی شدند.

حکومت مرکزی عراق ارتباط هوایی منطقه خودمختار کردستان را با دنیای خارج مسدود نگهداشت.

مسعود بارزانی رهبر آن منطقه به دلیل این حرکت و دشواری های اقتصادی در کردستان، حکومت مرکزی عراق را متهم کرد که به کردها سزای جمعی می دهد.

مسعود بارزانی رهبر آن منطقه به دلیل این حرکت و دشواری های اقتصادی در کردستان، حکومت مرکزی عراق را متهم کرد که به کردها سزای جمعی می دهد.

در ماه مارچ سال جاری میلادی رهبران عراق و کردها با هم جلسه کردند و بغداد موافقت کرد که ارتباط هوایی کردستان را دوباره فعال ساخته، به مامورین ملکی دولت و پرسونل نیرو های امنیتی منطقه کردستان عراق معاش خواهد پرداخت.

حیدرالعبادی صدراعظم عراق در ماه اپریل از شهر اربیل مرکز کردستان دیدار کرد و در شهر اربیل گفت:

"امروز ما زیر چتر عراق قرار داریم و هر آن که استقلال بخواهد، خاین است."

XS
SM
MD
LG