لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۵

کمیسیون حقوق بشر:‌ تلفات ملکی در افغانستان ۳۰ درصد افزایش یافته‌است


کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نگرانی از افزایش تلفات افراد ملکی در کشور می‌گوید طرفین درگیر منازعه باید حقوق بشری و شهروندی افراد را احترام کرده و افراد ملکی را هدف قرار ندهند.

بلال صدیقی سخنگوی این کمیسیون روز شنبه ۱۴ میزان ۱۳۹۷ در صحبت با رادیو آزادی گفت که فرهنگ معافیت از مجازات و نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی سبب شده‌است تا آمار تلفات افراد ملکی در افغانستان بیشتر گردد.

بلال صدیقی
بلال صدیقی

وی افزود:

"متأسفانه در این اواخر ما می‌بینیم که اجتماعات افراد ملکی به صورت سیستماتیک مورد هدف قرار می‌گیرد که این نهایت نگران کننده‌است، آمارهای ما نشان می‌دهد که حدوداً ۳۰ درصد تلفات ملکی در تناسب به سال گذشته در شش ماه امسال افزایش داشته‌است."

آقای صدیقی از طرف‌های درگیر منازعه خواست تا قوانین بشردوستانه بین‌المللی را رعایت کرده در ضمن از حکومت تقاضا کرد تا کسانی را که سبب رساندن تلفات به افراد ملکی در افغانستان می‌شوند، مورد پیگرد قرار دهد.

به اساس گزارش‌ها پیش از این اسکات میلر قوماندان عمومی مأموریت حمایت قاطع نیز گفته‌است که مردم افغانستان دشمنان زیاد دارند و با مشکلات زیاد روبرو استند.

جنرال جوزف ووتل قوماندان عمومی قرارگاه مرکزی نظامی امریکا در این میان از افزایش تلفات نظامیان افغان نیز ابراز نگرانی کرده‌است.

این در حالیست که قرار گزارش‌ها به تازه‌گی به اثر یک حمله هوایی هلیکوپتر نظامی در منطقه خوگیانی ولسوالی معروف ولایت کندهار سه زن و یک طفل کشته و همچنان ۳۰ تن دیگر نیز زخم برداشتند.

از سوی دیگر گروپ مصونیت و عدالت‌خواهی برای افراد ملکی نیز اخیراً گفته‌است که در یک ماه گذشته در دوازده ولایت افغانستان در اثر عملیات‌ و حملات هوایی نیروهای خارجی به ۱۲۳ فرد ملکی تلفات وارد گردیده‌است.

در این حال وزارت دفاع افغانستان می‌گوید نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بخاطر دفاع از جان و مال مردم جنگیده و تلاش می‌کنند تا به افراد ملکی آسیب نرسد.

اما غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع در این مورد به رادیو آزادی گفت در برخی مواردی‌که مخالفان مسلح خانه‌های مردم ملکی را سپر قرار می‌دهند تلفات وارد می‌گردد.

غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع
غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع

​وی افزود:

"نیروهای امنیتی افغانستان قوانین، طرز العمل‌ها و کنوانسیون‌های حقوق بشر متعهد بوده و در چهارچوب آن عملیات‌های‌شان را به پیش می‌برند و هم‌چنان به اساس هدایات رئیس جمهور طرزالعمل‌های جدید از سوی ارگان‌های امنیتی بخاطر حفظ جان مردم آماده گردیده که مطابق به همین طرزالعمل‌ها عملیات صورت می‌گیرد و ما به مردم اطمینان می‌دهیم که صددرصد کوشش می‌شود که از تلفات افراد ملکی جلوگیری شود."

وی هم‌چنان گفت، تحقیقات در خصوص رویداد ولسوالی معروف ولایت کندهار آغاز شده و اطمینان داد با کسانی‌که در حفاظت جان و مال مردم ملکی در جریان عملیات‌ها غفلت می‌کنند برخورد جدی شده و مجازات می‌گردند.

در این حال خالد پشتون عضو کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه می‌گوید جامعه بین‌المللی مطابق وعده که به افغانستان کرده‌است باید در بخش تأمین امنیت در این کشور توجه جدی کرده و تلاش کند تا از تلفات افراد ملکی در آینده جلوگیری شود.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG