لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۴۸

نگرانی کمیسیون حقوق بشر از ادامه تلفات غیر نظامیان در شمال افغانستان!


پرتاب هاوان و ماین گذاری‌های کنار سرک که از سوی شورشیان صورت می‌گیرند موجب بیشترین تلفات غیر نظامیان خصوصاً کودکان در شمال افغانستان شده‌اند.

تقی واحدی معاون مطبوعات دفتر کمیسیون ساحوی حقوق بشر در شمال با ابراز نگرانی در این مورد می‌گوید کودکان در ولایات شمال، بیش از همه آسیب پذیر هستند.

به گفته واحدی، مراعات قواعد حقوق بشردوستانه در جریان جنگ یک امر پذیرفته شده در سطح بین‌المللی است ولی متأسفانه در جنگ‌های افغانستان همواره افراد ملکی به خصوص زنان و کودکان که آسیب پذیری بیشتر دارند در جریان جنگ‌ها آسیب دیده به انواع مختلف هنوز هم این قواعد به آن شکلی که لازم است رعایت نشده‌است.

آقای واحدی که نا وقت روز سه شنبه ۳ میزان ۱۳۹۷ با رادیو آزادی صحبت می‌کرد گفت در تازه ترین مورد در ولایت فاریاب مسئولان شاهد کشته و زخمی شدن چندین کودک در اثر انفجار ماین کنار سرک بوده‌اند.

وی گفت:

"اطفالی‌که اخیراً در ولسوالی‌های شیرین تگاب و گرزیوان ولایت فاریاب در اثر انفجار ماین کنار جاده و فیر مرمی هاوان کشته و زخمی شدند واقعاً قابل نگرانی می‌باشد."

واحدی به ادامه صحبت هایش از جناح‌های درگیر می‌خواهد تا به زنده‌گی باشنده‌گان ولایات شمال توجه جدی کرده و حملاتی‌که منجر به آسیب رسیدن به غیرنظامیان به ویژه کودکان می‌شود را متوقف سازند.

وی گفت:

"هم دولت و هم جامعه جهانی تدابیر حمایتی را بیشتر بسازند که در جریان منازعات سطح آسیب پذیری‌ها کاهش پیدا کند. همین‌طور از مخالفین مسلح هم می‌خواهیم که در رابطه به حفظ جان افراد ملکی، زنان و اطفال مسئولیت پذیر باشند."

مسئولان دفتر کمیسیون ساحوی حقوق بشر در شمال تأکید دارند هنگامی‌که هر دو طرف درگیر دست به عملیات نظامی می‌زنند احتیاط و تدابیر دقیق را روی دست بگیرند تا این‌که مردمان ملکی آسیب نبینند.

این نگرانی از سوی دفتر کمیسیون ساحوی حقوق بشر در شمال، در حالی مطرح می‌شود که به باور شماری از کارشناسان محلی پیش از این نیز بارها این چنین درخواست‌ها از سوی نهادهای مختلف مطرح شده اما ظاهراً نتایج مثبتی در پی نداشته‌اند.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG