لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۵۶

کمیسیون انتخابات: قرار است امروز نتایج ابتدایی شماری از ولایات اعلام شود


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید تا سه یا چهار روز دیگر نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه از ۳۲ ولایت اعلام می‌گردد.

میرزا محمد حق پرست معاون سخنگوی این کمیسیون روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که قرار است امروز نیز نتایج ابتدایی شماری از ولایات اعلام گردد.

او افزود:

"تا این لحظه کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی ۲۰ ولایت را اعلام کرده است، تلاش‌ها براین است که امروز هم نتایج شماری از ولایت‌ها را اعلام کنیم و قرار است که در چهار روز آینده نتایج ابتدایی ۳۲ ولایت اعلام شود."

میرزا محمد حق پرست
میرزا محمد حق پرست

​اما این که نتایج ابتدایی کدام ولایت‌ها اعلام خواهد شد آقای حق پرست در مورد آن جزئیات بیشتر ارائه نکرد.

با این همه، یک منبع معتبر کمیسیون مستقل انتخابات به رادیو آزادی گفت که امروز نتایج ابتدایی ولایت‌های لوگر، بلخ و پکتیکا اعلام می‌گردد.

تا کنون این کمیسیون نتایج ابتدایی ولایت‌های کاپیسا، پروان، میدان وردگ، لغمان، پنجشیر، بامیان، خوست، کنر، نورستان، تخار، سمنگان، سرپل، دایکندی، ارزگان، زابل، جوزجان، فراه و نیمروز را اعلام کرده‌است.

بربنیاد تقسیم اوقات زمان بندی شده انتخاباتی قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه به تاریخ ۱۹ عقرب اعلام شود، اما مستقل انتخابات اعلام نتایج ابتدایی ۳۲ ولایت را به دوم قوس و نتایج ولایت کابل را تا تاریخ دهم قوس به تعویق انداخت، اکنون که از دوم قوس نیز چند روز گذشته است کمیسیون نتایج ولایات را به گونه اعلام نه کرده است.

هرچند شماری از نهادهای ناظر اعلام نتایج نخستین انتخابات از سوی این کمیسیون را استقبال می کنند، اما تاکید می ورزند که، این کمیسیون نباید نتایج نهایی را مانند نتایج نخستین به گونه تدریجی و یا با تاخیر اعلام کند.

حبیب الرحمان ننگ رئیس بنیاد انتخابات افغانستان می‌گوید با در نظرداشت واکنش‌های شهروندان پس از اعلام نتایج نخستین ولایات، چنین معلوم می شود که فیصله اعلام شده انتخابات مورد پذیرش آنان بوده است.

او افزود:

"پس از نتایج اعلام شده واکنش‌های افراد اندک بوده و تا اندازه زیاد چنین معلوم می شود که افراد از اعلام نتایج نخستین راضی بوده باشند."

با این همه، اما بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا می گوید، بر سر اعلام نتایج نخستین میان دو کمیسیون اختلاف‌های عمیقِ موجود است و ممکن با اعلام نتایج نهایی انتخابات برخی افراد که در فهرست نخستین اعلام نتایج برنده بوده اند به فهرست نهایی راه نه یابند.

کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در این باره چیزی نمی گوید، اما کمیسیون مستقل انتخابات موجودیت اختلاف میان دو کمیسیون را رد می کند و می گوید، آنان به گونه هماهنگ کارهایشان را به پیش می برند تا زمینه برای اعلام نتایج نهایی انتخابات فراهم گردد.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG