لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۴

لوی درستیز امریکا با رئیس جمهور غنی ملاقات کرد


دیدار رئیس جمهور غنی با لوی درستیز امریکا

لوی درستیز امریکا با ورود غیر مترقبه به کابل دیروز با رئیس جمهور اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری ملاقات کرد.

جنرال مارک مایلی لوی درستیز امریکا بعد از آن که اظهارات رئیس جمهور این کشور در بارۀ جنگ جاری در افغانستان و جهاد ضد شوروی در این کشور با واکنش مقامات افغان روبه‌رو شد در یک بازدید غیر مترقبه وارد کابل گردید و با مقامات افغان ملاقات کرد.

ارگ ریاست جمهوری میگوید رئیس جمهور غنی، جنرال مایک مایلی و هیئت همراه وی را عصر دیروز در قصر گلخانه به حضور خود پذیرفت.

اعلامیه ارگ می افزاید که جانبین در مورد تاثیر مثبت استراتژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت افغان ها و پلان افغانستان برای رسیدن به خود کفایی بحث و تبادل نظر کردند.

حکومت افغانستان در واکنش به اظهارات روز چهارشنبه رئیس جمهور امریکا بدون این که از دونالد ترمپ نام ببرد گفت در اظهارات و پالیسی رسمی ایالات متحده تفاوت وجود دارد و به همین خاطر از حکومت امریکا در خصوص برخی از پالیسی‌ها وضاحت خواسته است.

  • اعلامیه ارگ ریاست جمهوری نگفته که آیا در ملاقات دیروز رئیس جمهور غنی و لوی درستیز جنرال مایک مایلی در بارۀ اظهارات اخیر دونالد ترمپ چیزی گفته شده یا نه؟

رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ در اظهارات روز چهارشنبه خود از کشورهای منطقه از جمله روسیه، پاکستان و هند خواست که در جنگ علیه تروریزم در افغانستان بیشتر سهم گیرند.

او در یک بخش از صحبت های خود گفت، دلیل این که شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ میلادی بر افغانستان تاخت از رفتن گروه‌های تروریستی به شوروی هراس داشت و این کارش درست بود.

شماری از کارشناسان افغان این اظهارات رئیس جمهور امریکا را حیرت انگیز می دانند.

انتظار خادم، کارشناس امور سیاسی می گوید که آقای ترمپ در بارۀ عواقب سخنان خود فکر نکرده است.

انتظار خادم کارشناس امور سیاسی
انتظار خادم کارشناس امور سیاسی

او افزود:​

"از کرکتر ترمپ آشکار و هویدا است که او تا حدی زیاد روی این فکر نمی کند که عواقب سخنان وی چه خواهد بود. دوم این‌که او سابقۀ نظامی ندارد. او سابقه اقتصادی دارد. او از باریکی های سیاست بسیار با خبر نیست و تنها نظر خود را ابراز می‌دارد."

آقای خادم می افزاید که اظهارات رئیس جمهور امریکا در این مقطع زمانی شاید تاثیر منفی داشته باشد.

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه با آقای خادم همنظر بوده میگوید که مخالفین ناتو و امریکا از اظهارات دونالد ترمپ سوء استفاده خواهند کرد و روحیه آنها تقویت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG