لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۴

سفر آینده رئیس جمهور غنی به پاکستان، تشریفاتی یا طرح عملی؟


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

زمان بحث‌های تشریفاتی گذشته و همکاری‌ها باید جنبه عملی به خود گیرند، این چیزی است که حکومت افغانستان از پاکستان می‌خواهد.

به همین دلیل مقام‌های افغان می‌گویند که سفر رئیس جمهور به اسلام‌آباد، تشریفاتی نیست.

صبغت‌الله احمدی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان شام سه شنبه ۲۱ جوزا به رادیو آزادی گفت، در جریان سفر رئیس جمهور اشرف غنی به پاکستان، درخواست برای همکاری عملی صورت خواهد گرفت.

آقای احمدی افزود: "ما به مسایل تشریفاتی پس از این فکر نمی‌کنیم. پاکستانی‌ها باید عمل کنند. ما در نشست‌ها هم از آن‌ها خواستیم و وعده کردند که عمل می‌کنند. تا حالا عمل نکرده‌اند، اما امیدوار استیم پاکستان به عنوان همسایه و یک دولت مسئول بالاخره به تعهداتش عمل کند و ما این را انتظار داریم. سفر رئیس جمهور به هیچ وجه یک سفر تشریفاتی نیست. سفر کاری است و سفری است که ما خواستار عمل به تعهدات پاکستان می‌شویم."

قرار است رئیس جمهور افغانستان در ۲۷ ماه جون به پاکستان برود و با رهبری و مقام‌های ارشد آن کشور ببیند.

پاکستان در گذشته همواره به‌خاطر عملی نکردن وعده‌هایش در برابر افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

مبارزه با تروریزم، کاهش خشونت‌ها و آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی از مواردی اند که به باور مقام‌ها در کابل، پاکستان با وجود تعهد، به آن‌ها عمل نکرده‌است.

حالا سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، اداره جدید پاکستان وعده همکاری عملی داده‌است: "پالیسی پاکستانی‌ها تغییر کرده، شما شاهد اظهارات عمران خان نخست وزیر پاکستان بودید که بار ها گفته است با افغانستان همکاری می‌کنند. ما امیدوار استیم پاکستانی‌ها این بار واقعاً گام‌های عملی بردارند. پاکستانی‌ها علاقه نشان داده‌اند که در افغانستان صلح بیاید. البته گام عملی از سوی پاکستان در این راستا ندیدیم، اما این بار هم تعهد کردند."

روز دوشنبه ۲۰ جوزا یک هیئت تحت ریاست ادریس زمان معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان به اسلام‌آباد رفت. آقای زمان در این سفر با همتای پاکستانی‌اش سهیل محمود دیدار کرد.

وزارت‌های خارجه دو کشور گفته اند، بهبود روابط کابل و اسلام‌آباد و روند صلح از مسایل مورد بحث زمان و محمود بودند.

صبغت‌الله احمدی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان هم دیشب به رادیو آزادی گفت که همکاری در پنج کمیته که کار رویش صورت گرفته بود، در جریان سفر ادریس زمان به پاکستان در صدر بحث‌ها جا داشت.

کمیته‌های پنج گانه پلان عمل، نشست گذشته‌شان را در ماه جولای پارسال برگزار کردند.

از آن زمان به بعد، مقام‌های ارشد دو کشور برای مدت طولانی با هم دیدار نکردند.

دیدار رئیس جمهور غنی با عمران خان صدراعظم پاکستان در شهر مکه. May 31 2019
دیدار رئیس جمهور غنی با عمران خان صدراعظم پاکستان در شهر مکه. May 31 2019

اما حدود دو هفته پیش، رئیس جمهور اشرف غنی با عمران خان صدراعظم پاکستان در شهر مکه عربستان سعودی دید و در آن هنگام، آقای غنی دعوت عمران خان را برای بازدید از اسلام آباد پذیرفت.

رئیس جمهور اشرف غنی، از آغاز دوره کاری‌اش تا حالا تنها یک مرتبه به پاکستان رفته است. در این مدت، رهبری آن کشور هم کمتر و یا هیچ دیداری از افغانستان نداشته.

آقای غنی در روز نخست عید فطر گفت که صفحه نو تاریخی میان کابل و اسلام‌آباد را می‌گشاید و در عین حال بحث صلح را در جریان سفرش به پاکستان با جدیت مطرح می‌کند.

XS
SM
MD
LG