لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۰۱

مایک پنس: تصمیم ایران برای غنی‌سازی یورانیم‌اش بخشی از فعالیت مخرب‌اش است


مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده گفته است، تصمیم ایران برای غنی‌سازی یورانیم‌اش فراتر از مرز تعیین شده در معاملۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بخشی از فعالیت‌های مخرب این کشور است.

آقای پنس دیروز هنگام سخنرانی در کنفرانس اتحاد مسیحیان برای اسرائیل در واشنگتن گفت، فشار اقتصادی بالای ایران را نگه خواهند داشت.

آقای پنس می‌افزاید: "اردوی ایالات متحده آماده است تا از منافع ما، پرسونل و شهروندان ما در منطقه محافظت کند. ما به مخالفت با نفوذ مخرب ایران ادامه خواهیم داد. ما به وارد کردن فشار بالای اقتصاد آن‌ها ادامه خواهیم داد و امریکای به رهبری رئیس جمهور دونالد ترمپ هرگز اجازه نخواهد داد که ایران به اسلحۀ هسته‌ای دست یابد."

چند ساعت پیش از سخنان معاون رئیس جمهور ایالات متحده، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که کشورش صبح دیروز دوشنبه از مرز ۴٫۵ درصد در غنی‌سازی یورانیم عبور کرده‌است.

(از چپ به راست) بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، علی ربیعی سخنگوی حکومت ایران و عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران
(از چپ به راست) بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، علی ربیعی سخنگوی حکومت ایران و عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران

ایران پیش از امضای موافقتنامۀ هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهان، یورانیم را تا ۳.۵ درصد و در مقطعی تا درجات بالاتر از ۲۰ درصد غنی‌سازی می‌کرد.

اما پس از امضای این موافقتنامه، میزان غنی‌سازی یورانیم ایران تا ۱۵ سال آینده در سطح ۳.۶۷ درصد تعیین شده‌است.

ایران دوشنبه اعلام کرد که سطح غنی‌سازی یورانیم خود را تا ۲۰ درصد افزایش خواهد داد.

مقام‌های ایران به روز یکشنبه گفتند که پس از این به محدودیت غنی‌سازی یورانیم در موافقتنامۀ هسته‌ای ۲۰۱۵ پایبند نخواهند بود.

تأسیسات آب‌های سنگین در نزدیکی اراک در ایران
تأسیسات آب‌های سنگین در نزدیکی اراک در ایران

ایالات متحده در می ۲۰۱۸ از این معامله بیرون شد و دوباره بالای ایران تحریم وضع کرد، اقدامی که ایران را سخت تحت فشار اقتصادی قرار داده است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده گفته است، به افزایش فشار بر ایران تا زمانی ادامه خواهد داد که این کشور اسلحۀ هسته‌ای نسازد، برنامۀ راکت بالیستیک‌اش را متوقف سازد و از فعالیت‌های زیانبارش در شرق میانه دست بردارد.

ایران به گونۀ مکرر گفته است که تمامی فعالیت‌های هسته‌ای اش مقاصد صلح‌آمیز را دنبال می‌کند و حامی شورشگری نیست.

XS
SM
MD
LG