لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۰

یک مقام ایرانی: ممکن است غنی سازی یورانیم به پنج درصد برسد


تأسیسات غنی سازی یورانیم نطنز در جنوب تهران

انتظار می رود که، ایران تعهداتش را نسبت به توافقنامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ امروز یکشنبه، بیشتر کاهش دهد.

این را خبرگزاری نیمه رسمی فارس گزارش داده است.

فارس گفته است که، عباس عراقچی مذاکرۀ کنندۀ ارشد هسته‌ای ایران ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت محلی با جمع از مقام‌های دیگر در یک نشست خبری از کاهش بیشتر تعهدات تهران سخن خواهد گفت.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام که، نخواسته نامش گرفته شود، گفته است، ایران اعلام خواهد کرد که، غنی سازی یورانیم خود را به میزان ۵ درصد خواهد رساند.

به گزارش رویترز، علی اکبر ولایتی مشاور ارشد آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد ایران گفته است که مقام‌های این کشور در مورد افزایش میزان غنی سازی یورانیم فراتر از ۳.۶۷ درصد هم‌نظر اند. او افزوده است که، ایران به غنی سازی پنج درصدی یورانیم به گفتۀ او به مقاصد صلح آمیز نیاز دارد. این سخنان در صفحۀ رسمی خامنه‌ای گذاشته شده‌است.

نیروگاه هسته‌ای بوشهر ایران
نیروگاه هسته‌ای بوشهر ایران

به اساس توافقنامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵، ایران باید یورانیم را به درجۀ پائین با غلظت ۳.۶۷ درصد غنی می‌ساخت و اجازه داشت تا به سه صد کیلوگرام آن را ذخیره کند. اما به تازگی، مقام‌های ایرانی گفتند که از حد مجاز توافقنامه هسته‌ای گذشته اند.

تنش میان تهران و واشنگتن از سال گذشته به این سو افزایش یافته است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در ماه می سال ۲۰۱۸ از توافقنامۀ هسته‌ای با ایران بیرون شد و تحریم‌ها بر تهران را از سرگرفت. تحریم‌های واشنگتن عمدتاً بخش‌های مالی و صادرات تیل ایران را ضربه زده است.

در پاسخ به این تحریم ها، ایران در هشتم ماه می امسال، به کشورهای باقیمانده در توافقنامه هشدار داد که اگر به تعهدات خود به خصوص در بخش‌های بانکی و نفتی ایران عمل نکنند، تهران تعهدات خود را نسبت به این توافقنامه کاهش خواهد داد.

اما، یک روز پس از آن، اتحادیۀ اروپا به شمول کشورهای غربی باقیمانده در توافقنامه هسته‌ای ایران، ضمن اعلام حمایت‌شان از توافقنامه، هر گونه ضرب الاجل از سوی تهران را رد کردند.

فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی و نیز وزیران خارجۀ بریتانیا، فرانسه و جرمنی در یک بیانیۀ مشترک از ایران خواستند که از اقدام‌هایی‌که سبب افزایش مشکلات شود، خودداری کند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه

​در این حال، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفته است که، او و همتای ایرانی اش حسن روحانی در مورد یافتن راه‌ها برای ازسرگیری گفتگوها در بارۀ معضل هسته‌ای ایران تا پانزدهم جولای توافق کرده اند. در بیانیۀ دفتر مکرون به روز شنبه جزئیات بیشتر داده نشده است.

در حال حاضر، بریتانیا، فرانسه، جرمنی، روسیه و چین در توافقنامه با ایران باقیمانده اند.

XS
SM
MD
LG